Zdrowe żywienie małych dzieci – recenzja książki

Lidia Brzezicka Lidia Brzezicka

Zdrowe żywienie małych dzieci – recenzja książki

Posiłki przygotowywane dla dzieci mają za zadanie dostarczyć im niezbędnych składników odżywczych i energii na cały dzień. Zewsząd słyszymy o konieczności zdrowego odżywiania. Czy wiemy jak powinien wyglądać taki jadłospis?

Inspiracją do napisania tego artykułu była propozycja książkowa Henny Fordham Nakarmić dziecko. Przepisy na zdrowe i kolorowe posiłki. Wiek przedszkolny. To praktyczny poradnik dla rodziców, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Publicat.

W tej książce znajdziemy przede wszystkim wyjaśnienie, na czym polega proces zdrowego odżywania dzieci, jakie występują grupy produktów spożywczych i ich właściwości oraz wykaz witamin i minerałów. Rodzice będą mogli przeczytać o tym, czego unikać w codziennej diecie malucha. W poszczególnych rozdziałach są zamieszczone przepisy na pomysłowe śniadanie, drugie śniadanie, dania główne, oraz napoje i desery.

Poza powyższymi informacjami są dwa ciekawe zagadnienia, jak gimnastyka dla dzieci oraz zasady, jakimi trzeba się kierować, aby utrzymać prawidłową wagę. A nawet jak wytrwać w diecie wegetariańskiej. Autorka zdradza nam również receptę na zabawę z dziećmi w kuchni.

Poradnik Henny Fordham to skarbnica wiedzy w jednym miejscu. Na każdej stronie są podane dodatkowe porady, ciekawostki, podsumowania. Również na atrakcyjność tej pozycji książkowej wpływają kolorowe ilustracje.

Nakarmić dziecko. Przepisy na zdrowe i kolorowe posiłki. Wiek przedszkolny jest do kupienia w księgarni internetowej „Tania Książka”. Uważam, że jest to jedna z najlepszych pozycji godnych polecenia w tematyce żywienia małych dzieci. 

Aktualne zapisy
Prenatalne doznania muzyczne Umiejscowienie kontroli zdrowia w okresie dorastania