Kiedy warto udać się z dzieckiem do dietetyka?

Angelika Konkol Angelika Konkol

Słowo „dieta” kojarzy się większości osób z odchudzaniem, a tymczasem dieta to nic innego jak sposób odżywiania się, i każdy z nas ma inny.  Dieta powinna być zbilansowana pod względem kaloryczności, ale też i makroskładników jak białko, tłuszcze i węglowodany. Szczególnie u dzieci oraz młodzieży należy dbać o odpowiednie proporcje.  

Z moich obserwacji wynika, że do dietetyka najczęściej udają się młode osoby w celu zredukowania masy ciała.  Rzadziej są to osoby starsze oraz dzieci. Osoby starsze ze względu na finanse, a dzieci ze względu na to, że ich rodzice nie widzą problemu w wadze swojego dziecka.  Jednakże dziecko również powinno odwiedzać dietetyków. A w jakim przypadku?

  • Gdy ma stwierdzoną nietolerancję pokarmową lub alergie,

  • Gdy ma nadmierną masę ciała,

  • Gdy jest "niejadkiem". Dietetyk może wtedy przyjrzeć się temu, co dziecko je i czy rzeczywiście dziecko je za mało. Jeśli dziecko nie je określonych produktów, dietetyk może pokazać jakimi innymi produktami można je zastąpić, by dieta była zbilansowana. Taka konsultacja dietetyczna może również podsunąć rodzicom wiele pomysłów na to, jak uatrakcyjnić menu i tym samym zachęcić dziecko do jedzenia.

  • Gdy ma zaburzenia odżywiania np. bulimia, anoreksja, kompulsywne objadanie się

  • Gdy choruje na dietozależne choroby np. niewydolność nerek, depresja etc.,

  • Gdy potrzeba informacji dla rodziców co dziecko powinno jadać.

Jeżeli jest możliwość warto zachęcić dziecko do uczestnictwa w różnych zabawach  czy szkoleniach dla dzieci organizowanych przez dietetyków. Poprzez zabawę dzieci uczą się co należy jeść, aby mieć mocne kości oraz być zdrowym i nie dopuścić do nadwagi.  Warto również włączyć dzieci w proces przygotowania posiłków. Jest to okazja do budowania więzi, ćwiczenia samodzielności, trenowania małych rączek, ale również do nauki nowych smaków, a przede wszystkim dziecko w ten sposób wyrabia swoje smaki.  Pociecha również uczy się szacunku do żywności.

 

Aktualne zapisy

Źródła:

Photo by Brooke Lark on Unsplash

Kryzys goni kryzys. Odporność psychiczna w pracy nauczyciela. CODA - czyli słyszące dzieci niesłyszących rodziców