Gry uczą – RPG: w co grać z dziećmi?

Magdalena Borkowska Magdalena Borkowska

Gry uczą – RPG: w co grać z dziećmi?

Tym razem chciałabym podzielić się znanymi oraz rekomendowanymi podręcznikami do role-playing games dla dzieci oraz młodzieży.

No Thank You, Evil!

Jest to tytuł idealnie trafiający do dzieci, które są już w stanie grać w RPG. Karty postaci są kolorowe, zawierają mało tekstu, a mechanizm wydaje się łatwy – trzeba rzucić kostką i zobaczyć, czy wynik równa się lub przewyższa cel (np. na kostce wypadło 4, a trzeba było mieć 3). Posiada się także specjalne umiejętności oraz cudownych kompanów. Można być kim tylko się zamarzy – od szybkiego superbohatera, który eksperymentuje z nauką, do przemiłej księżniczki, która czyta świetne książki!

Więcej informacji tutaj: No Tahnk You, Evil!

Dzikuny

Idealne wprowadzenie w świat RPG dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mechanika dość łatwa, a informacje z podręcznika głównego zajmują 8 stron. Karta postaci jest minimalistyczna, zawiera kilka elementów potrzebnych w grze. W tym świecie postacie planują dołączyć w poczet dojrzałych Dorosłych, otrzymują pomoc od duchów zwierząt, a lasy, tundry, sawanny czekają, aż zostaną zwiedzone.

Gra idealnie nadaje się na zabawę w plenerze: można zbierać rekwizyty, nie ma problemu z wyborem mapy (wystarczy wydrukowany fragment lasu czy pustyni), scenografia pozwala na kreatywność – np. zbieranie pożywienia (pójście do kuchni) czy wybudowanie szałasu (prawdziwego lub z koca).

Beszamel – Savage Words

To baśniowa kraina bogata w zamki, smoki, skarby i przygody. Tutaj wspólnie opowiada się legendy na temat swoich bohaterów. W tym świecie opowieść jednak kręci się wokół… jedzenia!

Savage Words to uniwersalny system, dzięki któremu da się stworzyć świat i do tego każdą historię, jaką się wymarzy. Ma ona dodatki, a jednym z nich jest właśnie Beszamel skierowany do młodszych graczy.

Earthdawn

System jest łatwy, mocno nastawiony na granie postaciami dobrymi i skupiający się na bohaterskich czynach głównych bohaterów, którzy staną się legendą w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Jest to mocny atut, jeżeli mowa o grze dla dzieci. Kraina ta jest wypełniona magią, która niestety jest nawiedzana przez astralne istoty zwane Horrorami. Bohaterowie mają za zadanie: poznawać swoją krainę i świat astralny, rozwiązywać zagadki z przeszłości, walczyć z pozostałymi Horrorami oraz utrzymać swoją krainę bezpieczną od złych stworów.

Pewnego razu

Ta oto książka jest rekomendowana dla dzieci od 2 lat. To zabawa w wspólne wymyślanie historii poprzez oglądanie obrazków. Nie ma tutaj żadnych kart postaci, specjalnej mechaniki – wyłącznie pomysły dziecka i osoby, która razem z nim wymyśla wspaniały świat.

Dungeons and Dragons

W skrócie D&D. Gra przeznaczona dla osób od 10 lat – system bardzo popularny wśród młodzieży i dorosłych. Za pomocą prostej mechaniki można wymyślić wszelakiego rodzaju fantastyczne historie, gdyż sposób gry jest bardzo elastyczny.

Warhammer Fantasy

Drugi popularny tytuł wśród wielu graczy. Tak samo i tutaj mamy prosty mechanizm oraz fantastyczny świat – przypomina on średniowieczne czasy. Jednak ten system należałoby zaliczyć bardziej do kategorii Dark Fantasy, czyli połączenia horroru z fantastyką. Oczywiście można wykorzystać wyłącznie mechanikę gry i sposób kreowania postaci, a fabuła może odbywać się w bardzo sielankowym miejscu. Pomimo to, polecam ten tytuł osobom powyżej 10 lat.

Oczywiście jest wiele tytułów, które można wykorzystać do grania w RPG z dziećmi – warto uprzednio zapoznać się z mechaniką, fabułą i sposobem tworzenia postaci, ponieważ w niektórych systemach jest to bardzo obszerny dział, który potrafi zająć ładnych kilka godzin, aby się go nauczyć.

Aktualne zapisy
Wpływ zrównoważonych relacji rodzinnych na zachowanie młodzieży Co i ile powinno pić Twoje dziecko?