Co i ile powinno pić Twoje dziecko?

Agnieszka Laskowska Agnieszka Laskowska

Co i ile powinno pić Twoje dziecko?

Nastało lato – pora częstych upałów, które mogą narazić organizm dziecka na odwodnienie. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na podaż płynów w diecie naszych podopiecznych.

Do picia powinniśmy podawać dzieciom głównie wodę. Zapotrzebowanie na nią zależy od masy ciała dziecka. Obliczamy je za pomocą wzoru Hollidaya i Segara. Na pierwsze dziesięć kilogramów masy ciała dziecka zapotrzebowanie wynosi 100 ml na każdy kilogram. Każdy kilogram wagi powyżej dziesięciu kilogramów do dwudziestu zwiększa zapotrzebowanie o 50 ml, a każdy kilogram powyżej dwudziestego – o 20 ml. Tak więc, jeśli Twoje dziecko waży pięć kilogramów, potrzebuje 500 ml wody; jeśli waży dwanaście – 1100 ml, a dziecku o masie trzydziestu czterech kilogramów należy podawać 1780 ml wody dziennie.

Dzieci karmionych piersią nie trzeba dodatkowo poić wodą – pokarm matki zapewnia mu odpowiednią podaż płynów. Co więcej – używany do picia wody silikonowy smoczek może być dla dziecka „łatwiejszy w obsłudze” niż pierś. Może to doprowadzić do niechęci względem karmienia piersią. Zapotrzebowanie na wodę wzrasta, gdy zaczynamy wprowadzać pokarmy o konsystencji bardziej zestalonej.

Kupując wodę, zwróć uwagę na informację o stopniu mineralizacji. Do 1 roku życia nerki dziecka nie są gotowe na filtrowanie dużych ilości minerałów – dlatego podawaj maleństwu wodę niskozmineralizowaną. Po 1 roku życia możesz stopniowo zacząć wprowadzać wody średniozmineralizowane. Spróbuj znaleźć wodę z certyfikatem Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka oraz Certyfikatem Systemu Zarządzania Jakością. Należy nauczyć dziecko picia wody, a nie napojów zwanych wodami smakowymi. Smak wody można urozmaicić, dodając do niej cytrynę, limonkę, ogórka, zioła, a sporadycznie nawet jagody, pomarańcze czy truskawki.

Inaczej prezentuje się sprawa soków owocowych. Stanowią one duży problem, ponieważ wielu rodziców podaje je zamiast wody. Co więcej, często nie są to wyciskane z owoców soki,  a napoje, w skład których wchodzi woda, cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy oraz dodatek soków owocowych. Zaleca się podawanie dzieciom pokarmów jak najmniej przetworzonych i niezawierających dodanych cukrów. Dlatego nie podawajmy naszym maluchom słodzonych napojów, a świeżo wyciskane soki.

Niestety, zbyt duże spożycie soków może przyczynić się do próchnicy zębów, nadwagi i otyłości, biegunek, a także niedożywienia. Dlatego właśnie należy ograniczyć ich spożywanie. Zaleca się, aby podaż soków rozpocząć dopiero po 12 miesiącu życia dziecka. Do 3 roku życia dzieci mogą pić około pół szklanki soków dziennie (niecałe 120 ml), w wieku 4–6 lat – 120–180 ml, w kolejnych dwóch latach życia nie więcej niż niecałą szklankę (240 ml). W późniejszych latach spożycie nie jest limitowane, zaleca się jednak, aby nie przekraczało ono 240 ml dziennie. Należy pamiętać, że sok może zastąpić tylko jedną z zalecanych do spożycia dziennych porcji owoców. Owoce spożywane w formie nieprzetworzonej zawierają błonnik, który pozytywnie wpływa m.in. na pracę jelit.

Wybierając sok, zwróć uwagę na to, aby był on pasteryzowany, ponieważ proces ten pozwala na usunięcie z soku niepożądanych mikroorganizmów. Staraj się nie korzystać z wygodnych butelek z tzw. „dzióbkami”, „smoczkami” – mają one negatywny wpływ na szkliwo zębów i mogą jeszcze bardziej przyczynić się do ich psucia. Będąc w drodze, noś sok w butelce i przelewaj go do kubka, z którego dziecko może spokojnie się napić.

 

Bibliografia:

Fruit Juice in Infants, Children, and Adolescents: Current Recommendations

Żywienie dzieci w zdrowiu i chorobie

Aktualne zapisy
Gry uczą – RPG: w co grać z dziećmi? Przyjemnie jest pomarudzić