Czy możemy wpływać na rozwój kreatywności dzieci?

Angelika Perdek-Chabinowska Angelika Perdek-Chabinowska

Czy możemy wpływać na rozwój kreatywności dzieci?

Kreatywność i twórcze myślenie to jedne z najbardziej pożądanych cech dzisiejszych czasów nie tylko dla potencjalnych pracodawców. Człowiek kreatywny to człowiek myślący do przodu- wyróżniający się i wychodzący poza schemat, to ktoś kto może odnieść sukces. Czy nie tego właśnie pragniemy dla swoich pociech? Czy ich dobro nie jest dla nas najważniejsze?

Wychowując i ucząc dziecko powinniśmy od najmłodszych lat kształtować w nim twórcze myślenie. Nie chodzi tu tylko o jego sukces na szczeblu kariery zawodowej lecz o sukces życiowy. Kreatywne myślenie to poszukiwanie rozwiązań, to patrzenie w przyszłość z nadzieją odnalezienia czegoś lepszego, to rozwiązywanie problemów, to niekonwencjonalność, to COŚ WIĘCEJ niż szara rzeczywistość. To radzenie sobie z codziennością mając wpływ na jutro. A więc starajmy się podnosić poziom kreatywności u najmłodszych.

Niestety szkoła nie zawsze jest w stanie zapewnić odpowiednie zaplecze wspierające działania związane z kreatywnym myśleniem. Dziecko w wieku szkolnym ma już wyuczone pewne wzorce dlatego kluczowym okresem jest rozwój kreatywności u dziecka w wieku przedszkolnym. Polecam wszystkim rodzicom zacząć od najprostszych form ćwiczenia kreatywnego myślenia u swoich pociech. Można rozpocząć od zabawy plasteliną, tworzenia przeróżnych form z masy solnej, malowaniu, układaniu puzzli czy też korzystania ze specjalistycznych gier rozwijających kreatywność.

Najważniejsze jest jednak nasze podejście do życia, a mianowicie dawanie przykładu najmłodszym. Unikajmy schematów, działajmy z pomysłem, pełni entuzjazmu i motywacji. Nie unikajmy sytuacji w którym dziecko popełnia porażki bo właśnie metodą prób i błędów należy szukać nowych rozwiązań. Spędzajmy czas mądrze i konstruktywnie z najmłodszymi, pokazujmy im nowe miejsca, przedmioty, opowiadajmy o ciekawych zjawiskach- pobudzajmy ich wyobraźnie i chęć poznawania świata.

Zasiejmy w maluchach przekonanie, że świat jest niezwykle piękny i ciekawy, a co najważniejsze, że jest w ich rękach. Wyobraźnia kształtuje się całe życie, jeżeli jednak, przetrzemy jej drogę mądrze, jest szansa, że rozwinie się do ogromnych rozmiarów. Pozwólmy dzieciakom wychodzić myśleniem po za sferę komfortu, róbmy to z nimi wspólnie jak najczęściej. Bawmy się, grajmy, śmiejmy i nie zapominajmy, że dziecko to mały geniusz. Nie hamujmy jego emocji i ciekawości poznawania świata unikaniem niezręcznych tematów czy też wymyślaniem bajek i dziwnych zdrobnień. Rozmawiajmy z najmłodszymi jak najwięcej i jak najczęściej, okazujmy im czułość i zrozumienie. Bądźmy dla nich wsparciem bo tylko w takich warunkach dziecko ma szansę na harmonijny rozwój. Przede wszystkim pamiętajmy, że twórcze myślenie towarzyszy nam w każdym aspekcie życia, więc i w każdym aspekcie należy je pielęgnować od najmłodszych lat.

 

Autor: Angelika Perdek- Chabinowska

Aktualne zapisy
Wpływ bajek telewizyjnych na rozwój mowy dziecka Jak styl przywiązania wpływa na radzenie sobie z chorobą nowotworową przez pacjenta?