Ciepłe śniadania na jesienno-zimowe poranki

Magdalena Malicka

Ciepłe śniadania na jesienno-zimowe poranki

Bure, jesienne poranki, za oknem zimno i pada, nie chce się wychylić nosa z pościeli… Skąd my to znamy? A gdyby tak osłodzić tę trudną porę dnia słodkim śniadaniem? Zamiast nudnych kanapek czy płatków zalanych mlekiem z lodówki zaserwować sobie i rodzinie coś pysznego i rozgrzewającego? Brzmi kusząco. Tym bardziej, że jesienią i zimą jedzenie ciepłych śniadań nabiera szczególnego znaczenia – ciepłe potrawy dodają energii na cały dzień, poprawiają odporność i… humor. A ich przyrządzenie może być naprawdę szybkie i proste – jak bułka z masłem. Potrzeba inspiracji? Proszę bardzo - oto pięć pomysłów na banalne, słodkie, roślinne śniadania bez rafinowanego cukru – a więc takie, które można jadać codziennie bez wyrzutów sumienia. I to nie tylko na śniadanie...

Smażone banany (składniki na dwie porcje)

3 dojrzałe (ale nie przejrzałe) banany

Cynamon

Olej kokosowy do smażenia

Opcjonalnie: miód lub cukier kokosowy

Banany przekrawamy na pół wzdłuż i w poprzek na ćwiartki. Na patelni rozgrzewamy olej kokosowy, kładziemy banany zaokrągloną stroną do patelni i podsmażamy na wolnym ogniu,
co chwilę delikatnie poruszając je, aby nie przywarły. Po ok. 2 minutach obracamy na drugą stronę i smażymy nadal delikatnie poruszając, aż zmiękną. Gotowe banany przekładamy na talerzyki, posypujemy cynamonem i ewentualnie dosładzamy miodem lub cukrem kokosowym do smaku. Można podawać z kaszą jaglaną.

Owsianka Bounty (składniki na dwie porcje)

Płatki owsiane (ok. 8 łyżek)

Wiórki kokosowe (2-3 łyżki)

Mleko kokosowe z puszki (3 łyżki)

Szczypta soli

Woda (ok. 1,5 szklanki)

Opcjonalnie miód/ksylitol (do smaku)

1 bardzo dojrzały banan

Kakao (1-2 łyżki)

Wiórki kokosowe wrzucamy na mocno rozgrzaną patelnię i podprażamy przez chwilę intensywnie mieszając. Kiedy zaczną nabierać złocistego koloru i delikatnie pachnieć od razu przesypujemy
do miseczki, mieszamy z płatkami owsianymi i zalewamy wodą, moczymy przez noc (etap moczenia można pominąć, ale namoczone ziarna szybciej się gotują i są lepiej strawne).


Rano dodajemy szczyptę soli, mleko kokosowe. Gotujemy na wolnym ogniu ok. 10 minut często mieszając, a w razie potrzeby dodając wody. W tym czasie banana blendujemy z kakao na gładką masę. Gotową owsiankę przekładamy do miseczek, dodajemy miód lub ksylitol. Na wierzch nakładamy warstwę kremu bananowego.

Naleśniczki bezglutenowe (składniki na dwie porcje)

4 łyżki mąki z ciecierzycy

4 łyżki mąki gryczanej

Szczypta soli

Łyżeczka oliwy lub innego oleju

Opcjonalnie odrobina dobrej esencji waniliowej

Woda

Olej kokosowy do smażenia

Miód, dżem lub syrop klonowy

Ulubione dodatki: uprażone płatki migdałowe, posiekane orzechy, wiórki kokosowe

Łączymy suche składniki w misce, dolewamy olej, wodę i ewentualnie esencję waniliową, dokładnie mieszamy. Ciasto powinno mieć ono konsystencję gęstej śmietany, w razie potrzeby można dodać  więcej wody.  Najlepiej odstawić je na noc do lodówki, ale nie jest to konieczne. Na patelni rozgrzewamy olej kokosowy. Smażymy naleśniczki o średnicy ok. 10 cm. Kiedy się lekko zarumienią przekładamy je na drugą stronę. Układamy jeden na drugim. Przekładamy dżemem lub polewamy miodem czy syropem klonowym, posypujemy ulubionymi dodatkami.

Waniliowy budyń jaglany (składniki na dwie porcje)

1 szklanka ugotowanej na miękko kaszy jaglanej

¾ szklanki mleka kokosowego

½ szklanki wody

Dobrej jakości esencja waniliowa

Ksylitol

Szczypta soli

Płatki migdałowe

Wiórki kokosowe

Ugotowaną kaszę jaglaną zalewamy mlekiem kokosowym i wodą, mieszamy, dodajemy szczyptę soli, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na bardzo wolnym ogniu ok. 5 minut. Czekamy, aż lekko ostygnie i blendujemy z ksyliotolem oraz esencją waniliową. Budyń przekładamy do miseczek i podajemy posypany uprażonymi wiórkami i wiórkami kokosowymi. Świetnie sprawdza się także jako nadzienie do naleśników.

Szarlotkowa gryczanka (składniki na dwie porcje)

Szklanka ugotowanej kaszy gryczanej niepalonej

2 średnie jabłka

Cynamon do smaku (ok. ½ płaskiej łyżeczki)

Goździki (kilka sztuk)

Szczypta soli

Miód do smaku

Prażone orzechy włoskie, pestki słonecznika i dyni

Jabłka obieramy ze skórki, kroimy w drobną kostkę, dodajemy przyprawy i dusimy pod przykryciem, aż owoce zmiękną. Dodajemy ugotowaną kaszę, gotujemy jeszcze chwilę na wolnym ogniu. Przekładamy do miseczek, dodajemy miód do smaku, posypujemy prażonymi ziarnami i orzechami. Gotowe!

Autor: Magdalena Malicka

 

Zdjęcie: Magdalena Malicka

Aktualne zapisy
Dieta bezglutenowa - charakterystyka i zastosowanie Co oznacza rozumieć nastolatka?