Konstruktywna krytyka

Katarzyna Węsierska Katarzyna Węsierska

Konstruktywna krytyka

Prawdziwa cnota krytyk się nie boi…

…ale nie zawsze dobrze je znosi. Szczególnie kiedy niekoniecznie konstruktywną krytykę kierujemy do Naszego dziecka. Kilku czy nawet kilkunastolatek wciąż potrzebują uwag zbudowanych we właściwy sposób. Właściwy wcale nie oznacza najprostszego pytania: „znowu tylko trója?”

Metoda na kanapkę

Ile razy czułeś/aś się dziwnie kiedy szef rzucił niewybredną uwagę na temat Twojej pracy? Czy hasło: „znowu zrobiłeś to nie tak” nie powoduje frustracji?

Wszystko dlatego, że brakuje konstruktywnej informacji zwrotnej i dokładnego wyjaśnienia błędów. Tego samego oczekuje Twoje dziecko.

Dobra zwrotna składa się z 3 elementów:

  • pozytywnej zwrotnej
  • krytyki
  • informacji motywacyjnej.

Zamiast więc mówić: znów źle posprzątałeś swój pokój.

Powiedz: Cieszę się, że zabrałeś się za sprzątanie i pościeliłeś łóżko. Może trochę dokładniej mogłeś odkurzyć, ale następnym razem na pewno będzie lepiej. Chętnie pokażę Ci jak to zrobić.

Konkret, pochwała, krytyka i motywacja. Wszystko to daje klucz do sukcesu.

Milczenie nie zawsze jest złotem

Nawet kiedy jesteśmy na dziecko źli, bo zachowało się niegrzecznie czy niewłaściwie, obrażanie się czy milczenie nie jest dobrym rozwiązaniem. Podobnie jak krzyk.

W takiej sytuacji postaraj się uspokoić i porozmawiać otwarcie, ale bez krzyku czy zbędnych emocji. Nie zamykaj się bez słowa w pokoju, bo spowoduje u dziecka tylko strach i dezorientację. Jeśli wiesz, że teraz nie będziesz w stanie porozmawiać na spokojnie, po prostu powiedz, że potrzebujesz chwili- kilku minut, kwadransa czy godziny.

Jak równy z równym

Dzieci widzą i wiedzą więcej niż Nam się wydaje. Nawet jeśli mają zaledwie kilka lat. Warto więc w trakcie rozmów traktować ich jak partnerów, a nie „z góry”. Unikaj wyzwisk, niemiłych określeń i zawsze odnoś się tylko do zachowania dziecka, a nie jego samego.

Nie mów: znowu pobrudziłeś spodnie, ale z Ciebie ciamajda!

Powiedz: musisz bardziej uważać na podwórku, dużo czasu zajęło mi usunięcie tych plam. Może tym razem mi pomożesz?

Często zastąpienie krzyku czy wybuchu emocji konstruktywną, spokojną krytyką jest trudne i wymaga pracy, ale szybko zauważysz, że gra jest warta świeczki.

 Autor: Katarzyna Węsierska

Źródła:

http: //www. pppp-chojnow. pl/konstruktywna-krytyka-dziecka

http: //magazyntuiteraz. pl/czy-krytyka-pomaga-w-wychowaniu-obecnie-stosowane-metody-a-przyszlosc-dzieci/

http: //akademia. 4grow. pl/artykuly/artykul-konstruktywna-krytyka-czesc-iii-technika-kanapki-eskalacji

Aktualne zapisy
Porcja czyli ile? Nastoletnie matki w Polsce. Czy jest to problem społeczny?