Wychowanie dziecka zaczyna się od pracy nad sobą

listopad 2018
Kasia Goch Kasia Goch

Wychowanie dziecka zaczyna się od pracy nad sobą

Wiesz już, że zostaniecie rodzicami. Wypełnia Cię jednocześnie przerażenie i radość. Nie wiesz, od czego zacząć przygotowania do przyjścia na świat waszego maleństwa. Jest jedna rada – najlepiej zacząć od początku, czyli od siebie. W końcu to Ty będziesz towarzyszyć swojemu dziecku w trakcie wszystkich ważnych etapów, milowych kroków, jak i codziennych trudności, które z pewnością napotkacie. Bez wątpienia będziesz dobrym rodzicem, jednak warto najpierw przepracować w sobie kilka aspektów. Może to być bardzo pomocne w przyszłości.

Twoje wewnętrzne dziecko

Każdy z nas może wyobrazić sobie swoje lęki oraz pragnienia jako małe dziecko. Trzeba o nie dbać, jednak warto mu dostarczać jak najwięcej pozytywnych bodźców, aby nigdy nie stało się kłębkiem nerwów. To nasze wnętrze, które stanowi o tym, jacy jesteśmy na zewnątrz. Stąd właśnie biorą się nasze przekonania oraz sposób przeżywania sytuacji, które nas spotykają. To z kolei przekłada się na to, jak postrzegają nas inni. Tak również będzie na nas patrzyło nasze dziecko. Będziemy mieli bezpośredni wpływ na to, jakim będzie człowiekiem w przyszłości, warto więc zatroszczyć się o swoje życie wewnętrzne, jeszcze zanim nasze maleństwo pojawi się na świecie.

Słowa na wagę złota

Umiejętność efektywnego komunikowania, nie tylko swoich potrzeb, jest szczególnie ważna w byciu rodzicem. Dotyczy to również mówienia o swoich przeżyciach, choćby towarzyszyły im najtrudniejsze emocje. To także mówienie o uczuciach. Wiele osób stwierdza, że dopiero po pojawieniu się ich dziecka na świecie zrozumieli, co znaczą słowa „kocham Cię”, i wypowiadają je z większą świadomością. Warto również poćwiczyć asertywność – przyda się nie tylko przy okazji negocjacji z nastolatkiem, ale również wcześniej, w rozmowach z dwulatkiem, który za wszelką  cenę będzie się domagał niemal natychmiastowego zaspokajania swoich potrzeb.

Jeśli praca nad sobą wydaje Ci się być bardzo trudna i wymagająca, nie martw się. Wbrew pozorom masz na nią dużo czasu. Tak naprawdę uczymy się całe życie, a narodziny naszego dziecka to tylko kolejna okazja do wzmożonej pracy nad sobą. Dobrze potraktować pojawienie się potomka jako kolejne wyzwanie na drodze naszego osobistego rozwoju. Pomimo zmęczenia, jakie towarzyszy rodzicielstwu, z pewnością będzie to jedna z przyczyn efektywnego rozwoju wszystkich członków rodziny – zapewniamy: od dziecka wszyscy możecie się bardzo wiele nauczyć!

Aktualne zapisy
Fałszywe osobowości dzieci z rodzin dysfunkcyjnych Pomoc psychologiczna dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych
Podobne wpisy
Aktualne zapisy
Ostatnie wpisy