Wychowanie dziecka zaczyna się od pracy nad sobą

Kasia Goch Kasia Goch

Wychowanie dziecka zaczyna się od pracy nad sobą

Wiesz już, że zostaniecie rodzicami. Wypełnia Cię jednocześnie przerażenie i radość. Nie wiesz, od czego zacząć przygotowania do przyjścia na świat waszego maleństwa. Jest jedna rada – najlepiej zacząć od początku, czyli od siebie. W końcu to Ty będziesz towarzyszyć swojemu dziecku w trakcie wszystkich ważnych etapów, milowych kroków, jak i codziennych trudności, które z pewnością napotkacie. Bez wątpienia będziesz dobrym rodzicem, jednak warto najpierw przepracować w sobie kilka aspektów. Może to być bardzo pomocne w przyszłości.

Twoje wewnętrzne dziecko

Każdy z nas może wyobrazić sobie swoje lęki oraz pragnienia jako małe dziecko. Trzeba o nie dbać, jednak warto mu dostarczać jak najwięcej pozytywnych bodźców, aby nigdy nie stało się kłębkiem nerwów. To nasze wnętrze, które stanowi o tym, jacy jesteśmy na zewnątrz. Stąd właśnie biorą się nasze przekonania oraz sposób przeżywania sytuacji, które nas spotykają. To z kolei przekłada się na to, jak postrzegają nas inni. Tak również będzie na nas patrzyło nasze dziecko. Będziemy mieli bezpośredni wpływ na to, jakim będzie człowiekiem w przyszłości, warto więc zatroszczyć się o swoje życie wewnętrzne, jeszcze zanim nasze maleństwo pojawi się na świecie.

Słowa na wagę złota

Umiejętność efektywnego komunikowania, nie tylko swoich potrzeb, jest szczególnie ważna w byciu rodzicem. Dotyczy to również mówienia o swoich przeżyciach, choćby towarzyszyły im najtrudniejsze emocje. To także mówienie o uczuciach. Wiele osób stwierdza, że dopiero po pojawieniu się ich dziecka na świecie zrozumieli, co znaczą słowa „kocham Cię”, i wypowiadają je z większą świadomością. Warto również poćwiczyć asertywność – przyda się nie tylko przy okazji negocjacji z nastolatkiem, ale również wcześniej, w rozmowach z dwulatkiem, który za wszelką  cenę będzie się domagał niemal natychmiastowego zaspokajania swoich potrzeb.

Jeśli praca nad sobą wydaje Ci się być bardzo trudna i wymagająca, nie martw się. Wbrew pozorom masz na nią dużo czasu. Tak naprawdę uczymy się całe życie, a narodziny naszego dziecka to tylko kolejna okazja do wzmożonej pracy nad sobą. Dobrze potraktować pojawienie się potomka jako kolejne wyzwanie na drodze naszego osobistego rozwoju. Pomimo zmęczenia, jakie towarzyszy rodzicielstwu, z pewnością będzie to jedna z przyczyn efektywnego rozwoju wszystkich członków rodziny – zapewniamy: od dziecka wszyscy możecie się bardzo wiele nauczyć!

Aktualne zapisy
Fałszywe osobowości dzieci z rodzin dysfunkcyjnych Pomoc psychologiczna dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych