Pieluchy wielorazowe - nie takie straszne!

Maria Nicpoń Maria Nicpoń

Pieluchy wielorazowe - nie takie straszne!

Jak to się dzieje, że niektóre półtoraroczne dzieci i starsze zużyły kilka paczek pieluch jednorazowych, a czasami nawet ani jednej? Nie produkują śmieci, można powiedzieć, że od urodzenia są Eko. Jakim sposobem jest to możliwe? Pieluchowanie wielorazowe w dzisiejszych czasach  nie jest spotykane często, jednak staje się coraz popularniejsze. Jakie są plusy i minusy takiego podejścia do pieluch? Jak w ogóle wygląda taki sposób pieluchowania? Co dostępne jest na rynku, jakie rozwiązania i możliwości?

Już nie tylko tetra

Niektóre matki jeszcze w trakcie ciąży dowiadują się o istnieniu pieluch wielorazowych. Często nazewnictwo okazuje się dla nich bardzo trudne i niezrozumiałe – kieszonka, otulacz, OS, NB, AIO, SIO, wkład nocny, „sucha pupa” itd. Przyznać należy, że faktycznie nie są to terminy z którymi spotykamy się na co dzień. Poznanie i zrozumienie tych nazw to jednak krótka droga dla osób, które pieluch wielorazowych używają.

W dzisiejszym świecie pieluchy, które można prać, to już nie tylko znana naszym rodzicom i dziadkom tetra. Na rynku dostępne są przepiękne, kolorowe, materiałowe pieluszki. Te najczęściej spotykane uszyte są z materiału zwanego PULem, inne możliwości to np.: wełna (wbrew pozorom bardzo miła, delikatna i przyjemna w dotyku) albo  polar.

Dwa najbardziej znane rodzaje pieluch to tzw. kieszonki gdzie wkład chłonny wkłada się między dwa zszyte ze sobą kawałki materiału oraz otulacze, które nie mają kieszonki i wkład może dotykać pupy malucha. Często pod otulacz zakłada się tzw. formowankę, która wygląda jak kompletna pieluszka jednak nie posiada warstwy nieprzemakalnej. SIO i AIO to dwa inne rodzaje pieluch, a nazwy pochodzą od angielskich słów. All In one czyli pieluszka, która sama stanowi całość, jest bardzo wygodna w użytkowaniu. Właściwie tak jak pieluszka jednorazowa wymaga założenia, a następnie zamiast w koszu na śmieci ląduje w koszu na pranie. Snap In one oznacza pieluszkę, która wymaga spięcia by stanowiła całość, jej zaletą jest fakt, że schnie krócej.Właściwie każdy wielopieluchujący rodzic ma swój własny ulubiony rodzaj pieluch, wkładów i wzorów.

Zdecydowaną zaletą pieluch wielorazowych jest fakt, że właściwie mogą starczyć na cały okres pieluchowania. OS oznacza One Size, specjalna regulacja pozwala na dopasowanie rozmiaru. NB czyli angielskie New Born jest rozmiarem skierowanym do noworodków, pozwala na dopasowanie pieluszki do bardzo małego dziecka. Przy pupie dziecka najczęściej stosuje się wkładkę sucha pupa, która powoduje, że dziecko nie ma uczucia, ze jest mokro. Wkłady chłonne do pieluch to może być tak jak kiedyś tetra, flanela,  mikrofibra, bawełna, konopie, bambus i wiele, wiele innych.

Wady i zalety

Starsze pokolenia wspominają pranie pieluch jak drogę przez mękę. Aktualnie jednak nie jest to już tak męczące. W domach są pralki, a pieluchy prać można w 40 stopniach z dodatkiem antybakteryjnym. Dla starszych dzieci atrakcją jest wspólne wieszanie pieluszek, a także zbieranie ich ze sznurków. Dzieci lubią również zmianę pieluchy gdy mają możliwość wyboru ulubionego wzoru czy koloru.

Zdecydowanie jedną z największych wad tego rodzaju pieluch jest ich koszt. Faktycznie początkowo należy liczyć się ze sporymi kosztami zakupu pieluch. Jednak w ostatecznym rozrachunku pieluchy wielorazowe często są tańsze. Przy kolejnych dzieciach nie trzeba już kupować całego zestawu, istnieje możliwość odsprzedawania już nie używanych wzorów. Na rynku dostępne są pieluchy polskie, te cieszą się bardzo dobrą renomą, pięknymi wzorami, kolorami oraz pieluszki tzw. Chinki, które w całości wykonane są w Chinach i sprowadzone do naszego kraju lub szyte są w Polsce jednak z chińskich materiałów. Oczywiście od tego gdzie powstają pieluszki zależy ich cena. Te Chińskie zazwyczaj mają nieco mniej dopasowany krój i gorszego rodzaju materiały jednak są dużo tańsze. Najlepiej podczas pieluchowania jest wypróbować różnych rozwiązań i możliwość, różnych firm i modeli gdyż każde dziecko jest inne.

Kolejną zaletą tych pieluch jest fakt, że są zdecydowanie zdrowsze dla skóry niemowlaka, nie posiadają w swoim składzie chemii, rzadko kiedy pupa wymaga dodatkowych zabiegów, gdyż nie powstają podrażnienia i zaczerwienienia (istnieją wyjątki jak np. podczas ząbkowania, ale warto wtedy użyć mąki ziemniaczanej lub oleju kokosowego, które działają cuda).

Wada to np. pranie i układanie pieluch jednak jedno i drugie potrafi sprawić przyjemność, w pewnym sensie to czasem nawet uzależnia. Samo składanie pieluch sprawia przyjemność, a jeszcze większą kupowanie nowych wzorów. Podczas wyjazdów takie pieluchy również są nieco bardziej kłopotliwe, gdyż zajmują sporo miejsca. Trzeba też wiedzieć czy tam, gdzie jedziemy jest pralka oraz czy jest możliwość rozwieszenia naszego prania, jednak dla chcącego nie ma rzeczy niemożliwych.

Pieluchy wielorazowe w dzisiejszym świecie to już nie tylko tetra, którą znali nasi rodzice i dziadkowie. Aktualnie jest bardzo duży wybór pieluch. Najlepiej samemu spróbować różnych rozwiązań, poszukać wskazówek w Internecie, na grupach Facebookowych lub poszukać znajomych, którzy taki rodzaj pieluchowania wybrali. Dostępne w Polsce są również biblioteki pieluchowe z których można wypożyczyć to czego chcemy wypróbować.

Zachęcam również do zapoznania się ze stronami o pieluchowaniu wielorazowym jest ich naprawdę mnóstwo, m. in.:

http://pieluszkiwielorazowe.com.pl

http://www.budujacamama.pl a tam liczne artykuły o pieluszkach

Autor: Maria Nicpoń

Aktualne zapisy
Dlaczego dotyk jest ważny? Cz. I. Czy małoletni powinni brać udział w posiedzeniach jawnych?