5 powodów, dla których warto kupić dziecku pluszaka

Katarzyna Węsierska Katarzyna Węsierska

5 powodów, dla których warto kupić dziecku pluszaka

Jest jeden taki dzień w roku, kiedy to praktycznie bezkarnie możemy, a nawet powinniśmy podarować dziecku pluszowego misia. 25-go listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. I choć jest to dobry pretekst do zakupu nowej maskotki to powodów przemawiających za jej posiadaniem jest o wiele więcej.

1. Pierwszy przyjaciel

Miś, piesek, kotek, a może i żyrafa. Nieważne jaki to typ maskotki. Ważne, że dla dziecka często jest pierwszym najlepszym przyjacielem. Ulubiony pluszak (a każde dziecko takiego posiada) jest nieodłącznym kompanem zabaw, podróży i wszystkich dziecięcych przygód. Często także to lepszy przyjaciel niż prawdziwa koleżanka czy kolega z podwórka czy żłobka. Szczególnie w pierwszym okresie życia kiedy dziecku trudno jeszcze nawiązywać relacje rówieśnicze. Posiadanie pluszowego przyjaciela to dobre przygotowanie do budowania prawdziwych ludzkich przyjaźni.

2. Kiedy obok nie ma mamy…

Do kogo można się przytulić kiedy obok nie ma mamy? Do pluszowego misia! Ten wysłucha, przyjmie łzy, a nawet uspokoi, tylko tym, że można się w niego wtulić.
Warto też by miś, szczególnie w pierwszych miesiącu życia dziecka miał zapach… mamy. Może to być trochę jej perfum. Dzięki temu w krytycznych sytuacjach jest szansa na to, że tuląc się do maskotki dziecko szybciej się uspokoi.

3. Powiernik sekretów

Wie kto powiedział coś przykrego w przedszkolu, którego kolegę dziecko lubi najbardziej albo nawet to, że babcia dała nielegalnego czekoladowego cukierka. Pluszak szczególnie dla kilkulatka, który już potrafi mówić, jest powiernikiem sekretów i często także kompanem do prawdziwych rozmów.

4. Nauka odpowiedzialności

Miś to dobra lekcja przed posiadaniem psa, kota, chomika czy nawet rybek. Dzięki pluszakowi można nauczyć dziecko odpowiedzialności. Wystarczy na przykład na tydzień wprowadzić domową zabawę. Zasady? Miś jest członkiem rodziny. Musi jeść, pić, spać, a także… załatwiać się na dworze. Jeśli dziecko podoła zadaniu i nie zapomni o nakarmieniu czy wyprowadzeniu na spacer można poważniej zastanowić się nad kupnem prawdziwego, żywego zwierzęcia.

5. Na dobre i na złe

Złość jest jedną z najbardziej podstawowych i naturalnych emocji. To też ta emocja, której nie warto dusić w sobie, bo tłamszona kiedyś wybuchnie ze zwielokrotnioną siłą. Tutaj także może pomóc pluszak. Owszem można się z nim bawić i przytulać, ale i czasem w złości rzucić w kąt lub nakrzyczeć. I nie ma w tym nic złego dopóki nie dzieje się tak za często. Warto także na takim przykładzie wytłumaczyć dziecku czym jest przemoc i dlaczego nie można jej stosować. W końcu najlepszego przyjaciela nie można krzywdzić. Nawet jeśli ten nikomu się nie poskarży…

Autor: Katarzyna Węsierska

 

Aktualne zapisy
Masaż? Warto! Dieta bezglutenowa - charakterystyka i zastosowanie