Wspieranie rozwoju dziecka, zanim się narodzi

Maria Skowrońska Maria Skowrońska

Wspieranie rozwoju dziecka, zanim się narodzi

Dlaczego nawiązywanie kontaktu z jeszcze nienarodzonym dzieckiem jest takie ważne? Ponieważ maluch, który od samego początku jest otoczony miłością, lepiej i szybciej się rozwija.

W ramach współpracy z Fundacją „Zielone Domy zostałam zaproszona 28 września 2001 roku na seminarium  pt. „Dialog z dzieckiem i rodzącą. O emocjonalnym kontakcie w okresie ciąży i porodu”.

Seminarium w Instytucie Francuskim w Warszawie prowadziła Catherine Dolto, haptonom, pediatra, doradca rządu francuskiego do spraw rodziny; córkaFrancoise Dolto, pediatry, haptonoma i psychoanalityka francuskiego.

Byłam pod wrażeniem wspomnianego seminarium, dzięki któremu zainteresowałam się haptonomią. Zapamiętałam m.in. kilka bardzo ważnych informacji, które wygłosiła Catherine Dolto:

 1. Są słowa, które dotykają, i takie gesty, które mówią.
 2. Jeżeli dziecko nie odczuwa przyjemności, nie może rosnąć i się rozwijać.
 3. Kiedy mamy z kimś bliską relację uczuciową, mniej mówimy.
 4. Żeby słowa były rozumiane, trzeba „być bliżej” – należy zlikwidować dystans.
 5. Kiedy  czujemy się dobrze, jesteśmy otwarci na innych – wszystko wydaje się lekkie i przyjemne.
 6. Dzieci, uczniów należy zaprosić do współpracy – „otworzyć” ich.
 7. Dziecko nie chce, by nim manipulowano.
 8. Każdy ruch „zapraszający” ma pochodzić z głębi serca i zachęcać do kontaktu.
 9. Maluchy lubią się cieszyć, a kiedy nie mogą, to popadają w depresję. Zatem, więcej miłości, radości i kontaktu – dotyku, który pozwoli dziecku prawidłowo się rozwijać.
 10. Rozmowa z dzieckiem, znajdującym się w łonie matki, jest formą nawiązania kontaktu maleństwa nie tylko z mamą, ale i z tatą. Postępując w ten sposób, zachęcamy starsze rodzeństwa do rozmawiania z bratem lub siostrą, co prowadzi do zmniejszenia zazdrości.
 11. Pragnienie dziecka przez matkę jest ogromnie ważne, ponieważ maleństwo czuje lęki swoich rodziców, przez co zabrania sobie się rozwijać, bo się boi, ze rodzice się załamią.
 12. Zapamiętałam poruszający wiersz, jaki przytoczyła Catherine Dolto:

 

Krwią umazany, w kulkę zwinięty,

ziarenko, miłością oddychając,

gotuje się do wyjścia,

Krwią umazany, w kulkę zwinięty,

ziarenko, trucizną oddychając,

zastyga w pąku – galernik lęków.

 

Gdy jesteś szczęśliwa, w twojej krwi zaczynają krążyć endorfiny – hormony szczęścia. Już od szóstego tygodnia ciąży są one obecne również w organizmie maleństwa. Ono doskonale wyczuwa otaczającą je atmosferę. Dobrze wie, czy pojawia się na tym świecie jako oczekiwany gość, czy jako intruz. Jest dla dziecka ważne to, czy od samego początku jest kochane i akceptowane.

Głównym założeniem haptonomii jest tworzenie więzi i budowanie poczucia bliskości poprzez dotyk. Moc dotyku jest szczególnie ważna dla kobiet ciężarnych, malutkich dzieci, osób starszych oraz ludzi cierpiących na depresję i zaburzenia psychiczne.

 

Bibliografia:

Notatki własne z seminarium pt. „Dialog z dzieckiem i rodzącą – o emocjonalnym kontakcie w okresie ciąży i porodu”.

http://babyonline.pl

 http://dzidziusiowo.pl

Aktualne zapisy
Krzywdy, jakie wyrządzamy dzieciom, zmuszając je do jedzenia Emocjonalny oprawca – dlaczego nie warto zmuszać dziecka do jedzenia