Wakacje dla rodziców i dzieci

maj 2015
Anna Szreder Anna Szreder

Wakacje dla rodziców i dzieci

Coraz trudniej znaleźć rodziców, a zwłaszcza mamy, które nie miałby poczucia, że za mało czasu spędzają ze swoimi dziećmi. Jeśli rodzice realizują się zawodowo lub studiują, to codzienne obowiązki i zabieganie sprawiają, że rzeczywiście mało czasu spędzamy z dziećmi, a jeśli już jesteśmy razem, to nasze myśli pochłonięte są czymś innym niż zabawą z dzieckiem. Doskonałym czasem na „uzupełnienie zbiornika emocjonalnego” są wakacje.


Pamiętajmy jednak, że nie chodzi tu o zapewnienie jak największej ilości wrażeń i wycieczkę do Disneylandu, ale o rzeczywiste bycie z dziećmi. Jest to czas na wspólną zabawę na powietrzu i spacery z rozmową. Jeśli zorganizujemy czas tak, by dziecko poznawało nowe rzeczy np. podczas wyjazdu do innego państwa, czy naukę wędkowania w pobliskim jeziorze nie zapominajmy, że są to fantastyczne tematy do rozmowy. Co dziecko widzi, jak mu smakuje, co mu się podoba? Małemu dziecku pomoże to w nauce mowy, starsze lepiej poznamy i dowiemy się o nim więcej. Nawet jeśli urlop spędzimy w domu, może być to świetna okazja do zabawy i nauki. Ponieważ mamy więcej czasu możemy zaprosić dziecko do pomocy w pracach domowych i razem upiec i udekorować ciasteczka.


Więcej czasu powinno również oznaczać więcej czułości, zwłaszcza jeśli na co dzień okazujemy ją tylko w pośpiechu lub bardzo rzadko. Długi poranek i kotłowanie się w łóżku, przytulanie, buziaki i jak najczęstsze słowa: kocham Cię, mogą dziecku wystarczyć, by wakacje były idealne.
Wakacje są również bardzo ważnym czasem dla rodziców i dla ich związku. Pamiętajcie, aby w czasie wakacji poświęcić czas na bycie z całą rodziną, bycie „naprawdę” ze sobą.

Autor: Anna Szreder

Aktualne zapisy
Skutki miłości odmawianej Czynniki sprzyjające powstawaniu agresji w szkole cz.1.