To Twoje dziecko, mamo

Kasia Goch Kasia Goch

To Twoje dziecko, mamo

Gdy powiększa się rodzina, w której są już starsze dzieci, często pada stwierdzenie, że mama będzie miała lekko, bo będzie miała kogoś do pomocy. Rodzeństwo, które słyszy to zdanie dość często, może się poczuć osaczone i obarczone dodatkowym obowiązkiem, który być może na danym etapie życia dość mocno komplikuje ich codzienność. Niestety, nie zawsze w pozytywny sposób.

Trudna decyzja


Często zdarza się, że widmo opieki nad młodszym rodzeństwem jest dość przerażające, zwłaszcza dla nastolatków. Może ono wywołać bunt, który dość mocno wstrząśnie kontaktem z rodzicami oraz relacjami w całej rodzinie.

Młody człowiek buntuje się słusznie – nie on podjął decyzję o powiększeniu rodziny i nie można od niego wymagać, aby podporządkowywał swój czas wolny nowym obowiązkom. Chyba że młody człowiek sam ma ochotę przejąć ich część.

Słowo klucz


Z pewnością mama będzie dość często czuła się przemęczona. Wówczas warto poprosić starsze dzieci o pomoc przy młodszym rodzeństwie. Właśnie… Słowa klucze to „poprosić” i „pomoc”. To właśnie one powinny być determinantami komunikacji w zakresie negocjacji ewentualnego przejmowania obowiązków przez starsze rodzeństwo. Wówczas nikt nie czuje się ograniczany. To również wyraz ogromnego szacunku wobec starszych dzieci, którego okazywanie w tej sytuacji staje się kluczem do utrzymania dobrych, prawidłowych kontaktów.

Siostra to nie mama


Warto również podchodzić rozsądnie do pomocy ze strony dzieci również z innego powodu – relacji między rodzeństwem. Dzieci muszą wiedzieć, że są w jednakowym stopniu kochane i szanowane. Wówczas dojdzie do sytuacji, kiedy między rodzeństwem nawiąże się silna solidarność i więź – będą oni mieli wspólne sekrety i z pewnością nie raz będą próbować bronić siebie nawzajem w razie ewentualnych kar czy próśb o nowe gadżety.

Jeśli najstarsze dziecko przejmuje rolę rodzica, automatycznie w oczach młodszego rodzeństwa traci status kogoś równego, kompana do zabawy i przyjaciela. Nie warto poświęcać tak pięknych więzi dla pozornej wygody. I warto uświadomić osobom w swoim otoczeniu, że rodzeństwo to nie nianie i że nikt nie ma prawa ich w ten sposób traktować.

Aktualne zapisy
Dziecko nie musi spełniać Twoich oczekiwań W Danii wszyscy zdają z klasy do klasy – czyli duński system edukacji