Tłuszcz w diecie dziecka

Angelika Konkol Angelika Konkol

Tłuszcz w diecie dziecka

Tłuszcz, obok węglowodanów, jest składnikiem energetycznym diety. Przy czym jeden gram węglowodanów to tylko cztery kalorie, a jeden gram tłuszczu to aż dziewięć kalorii. To aż dwa razy więcej. Dzienna norma na tłuszcz wynosi trzydzieści procent całodziennego zapotrzebowania na energię. Również w przypadku dzieci. Jeśli restrykcyjnie obniża się spożycie tłuszczu dziecku, może spowodować to jego zahamowanie wzrostu i rozwoju. W tłuszczach rozpuszczają się takie witaminy, jak A, D, E oraz K. Są one niezbędne do prawidłowego rozwoju kości, wzroku, stanów emocjonalnych czy mikroflory jelitowej.

Tłuszcz jest w większości produktów spożywczych, dlatego też należy zwracać uwagę na rodzaj kupowanej żywności. Dzielimy go na widoczny i niewidoczny. Ten pierwszy każdy z nas jest w stanie kontrolować. Zaliczamy do nich: oliwę z oliwek, olej rzepakowy i słonecznikowy, margaryny czy masło. Jedna łyżka tego rodzaju tłuszczu to około stu kalorii. Wystarczy zmniejszyć ilość stosowanego widocznego tłuszczu i można zaoszczędzić połowę jego kaloryczności.

W drugim rodzaju tłuszczu, jak sama nazwa mówi, nie można w sposób fizyczny zobaczyć, ile się go zjada. Do tłuszczów niewidocznych zaliczamy: orzechy, pestki, mięso, ryby, mleko i jego przetwory. Tłuszcz jest nośnikiem smaku, dlatego też mleko i jego przetwory zazwyczaj kupowane są z jego większą ilością. Dwuprocentowe mleko wystarczy. Dostarczy odpowiedniej ilości wapnia dziecku.

Przetwory mleczne są bogate w wapń, który w diecie dziecka jest kluczowy. Jest budulcem kości. Należy jednak pamiętać, że niskotłuszczowe produkty mleczne są obfite w wapń, dlatego też nie trzeba dziecku podawać mleka trzyprocentowego. Dzieciom należy podawać dwie szklanki mleka oraz jedną porcję produktów mlecznych dziennie.

Kolejnym przykładem tłuszczu niewidocznego jest mięso, ryby oraz jaja.  Z mięsa należy wybierać drób, np. kurczak, indyk, królik, ponieważ mają niską zawartość tłuszczu, a wysoką zawartość białka. Mięso bogate jest witaminy z grupy B, a przede wszystkim w żelazo hemowe, które najlepiej przyswaja się właśnie z tego rodzaju produktu.

Ryby, tak jak w przypadku mięsa, należy wybierać chude, czyli np. dorsz czy morszczuk. W menu dziecka ryby powinny królować dwa razy w tygodniu. Można również wybierać raz na dwa tygodnie tłuste ryby, jak łosoś, tuńczyk, makrela. Bogate są w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, których organizm sam nie potrafi wytwarzać.

Jajka to jedyny odzwierzęcy produkt, który jest skoncentrowanym źródłem składników – pełnowartościowego białka, tłuszczu, witamin, a przede wszystkim lecytyny. Norma na spożycie jaj dla dziecka w wieku od jednego do trzeciego roku życia wynosi trzy – cztery sztuki tygodniowo.

Reasumując, tłuszcz w diecie dziecka odpowiedzialny jest za jego rozwój psychiczny i fizyczny. Należy mu podawać niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się w olejach roślinnych. Nie można zapominać również o mięsie, rybach i jajach. Niewskazana jest dieta wegetariańska lub wegańska, ponieważ występują niedobory żelaza oraz witamin z grupy B.  

Aktualne zapisy

Źródła:

Zakład żywienia, Instytut Matki i Dziecka, Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1 do 3 roku życia.

Instytut Żywności i Żywienia, Zasady prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży oraz wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia.

Ile waży motyl? Anoreksja nastolatek Rodzina na odległość – jak pomóc dziecku radzić sobie z częstymi wyjazdami rodzica