Skład mleka kobiecego

Aleksandra Kotlarz Aleksandra Kotlarz

Skład mleka kobiecego

Skład mleka kobiecego jest zmienny. Zależy on od różnych czynników, do których należą: pora dnia, dieta matki, okres laktacji czy stan odżywienia matki.

W pierwszych dniach po urodzeniu gruczoł piersiowy produkuje substancję zwaną „siarą”. Zawiera ona znacznie więcej białka, a mniej węglowodanów i tłuszczu. Pokarm jest bardziej gęsty, żółty i lepki. Siara w swoim składzie zawiera przeciwciała, których organizm dziecka nie produkuje jeszcze w wystarczającej ilości, stymulujące w ten sposób odporność dziecka. Tłuszcz znajdujący się w siarze występuje w postaci globulek, co powoduje łatwiejsze trawienie i stanowi naturalną barierę ochronną układu pokarmowego dziecka.

Z czasem piersi zaczynają produkować mleko właściwe. Aż 70% białka w pokarmie kobiecym to białko serwetkowe, a jedynie 30% to kazeina, zaś w mleku krowim proporcja ta wynosi 18% serwatki i 82% kazeiny.

Kazeina zapewnia lepsze wchłanianie wapnia poprzez zapobieganie tworzeniu się grudek tłuszczowych. Białka serwatki to: α-laktoalbumina, lizozym, a także laktoferyryna. Białka, które znajdują się w mleku kobiecym, są łatwostrawne i przyswajalne aż w 98%. W białku mleka kobiecego znajdziemy też dość dużą ilość tauryny, która odpowiedzialna jest m.in. za prawidłowy rozwój procesów widzenia.

Porównanie wybranych składników mleka kobiecego (siary i dojrzałego) oraz krowiego.

Składnik (na 100 ml)

Siara (1–5 dni)

Mleko dojrzałe >30dni

Mleko krowie

Wartość energetyczna (kcal)

58

70

66

Laktoza (g)

5,3

7,3

4,8

Białko całkowite (g)

2,3

0,9

3,4

Do prawidłowego rozwoju dziecka niezbędne są również tłuszcze. Jest to drugi składnik pod względem ilości zawarty w mleku kobiecym, wynosi on około 50% kaloryczności. Tłuszcze są jednym z podstawowych elementów odżywczych w diecie, potrzebne są do właściwego rozwoju układu nerwowego. Są łatwo przyswajalne dzięki swojej budowie i zawartości lipazy w pokarmie. NNKT są substratami do procesów mielinizacji, zwłaszcza kwas dokozaheksaenowy i arachidonowy. Są to kwasy, które nie występują w mleku krowim, są pochodnymi kwasu linolowego.

Mleko kobiecie w swoim składzie zawiera także cholesterol, który jest odpowiedzialny za prawidłowy rozwój błon komórkowych, a także za syntezę hormonów. Zawartość cholesterolu w mleku kobiecym jest wyższa niż u innych ssaków.

Laktoza to podstawowy cukier w pokarmie kobiecym, dzięki procesom fermentacji stymulowany jest rozwój flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. W bardzo dużej ilości, w mleku kobiecym, występują także oligosacharydy, aż czterokrotnie większej niż w mleku krowim. Monosacharydy, takie jak glukoza czy galaktoza, w mleku kobiecym występują w stosunkowo małych ilościach.

Mleko kobiece zawiera także w swoim składzie minerały, witaminy w stężeniach, które zapewniają najbardziej prawidłowy rozwój niemowlęcia. Żelazo jest pierwiastkiem, którego pomimo jego dużej wchłanialności (50–70%) jest stosunkowo mało w pokarmie matki. Należy zatem suplementować preparaty żelaza dzieciom po 4 miesiącu życia w ilości ok. 1 mg / kg masy ciała / dobę.

Aktualne zapisy
Dogadać się z nastolatkiem Jak sobie radzić z trudnym zachowaniem dziecka?