Skąd czerpać wiedzę o karmieniu piersią i dlaczego warto?

Anna Szreder Anna Szreder

Skąd czerpać wiedzę o karmieniu piersią i dlaczego warto?

Początki karmienia piersią zazwyczaj do łatwych nie należą. Noworodek, choć ma bardzo silny odruch ssania, może mieć trudności z prawidłowym chwyceniem piersi. Matka, zmęczona po porodzie i jeszcze niezgrabna w obsłudze swojego maluszka może mieć problem z przyjęciem odpowiedniej pozycji do karmienia i z podaniem piersi. Wszystko to razem może wywoływać u świeżo upieczonej mamy frustrację i niepokój, czy dziecko się najada. Jeśli jednak chcesz karmić piersią, nie zniechęcaj się początkowymi niepowodzeniami. Twoje mleko jest jedną z najlepszych rzeczy, jakimi możesz obdarować swojego malucha, a jeśli dasz sobie czas, by przezwyciężyć pierwsze trudności, karmienie piersią może okazać się wspaniałym przeżyciem budującym Twoją więź z dzieckiem.

Dlaczego warto zdobywać wiedzę o laktacji?

Dużo się zmieniło od czasów, kiedy nasze mamy i babcie karmiły piersią. Wtedy wiele matek karmiło stosunkowo krótko, gdyż ówczesne zalecenia raczej psuły laktację, niż ją wspomagały, a dostęp do fachowej wiedzy był utrudniony. Pamiętaj o tym, gdy usłyszysz rady w stylu – jest tak gorąco, daj mu wody; ma już trzy miesiące? To powinien dostać kilka kropelek soczku. Niestety takie zalecania są już nieaktualne i dziś już wiemy, że utrudniają karmienie piersią.

O tym, jak wyglądały zalecenia żywienia niemowląt w czasach PRL, możesz przeczytać ciekawy artykuł na blogu Ronja.pl.

Niestety poziom opieki okołoporodowej w Polsce nie jest zadowalający. W wielu szpitalach nadal rutynowo podaje się mleko modyfikowane, a nikt specjalnie nie pochyla się nad trudnościami podczas karmienia. Na pewno w krótkim czasie nie zdobędziemy kompetencji położnej czy doradcy laktacyjnego, i nie o to chodzi. Warto jednak uzbroić się w podstawową wiedzę, by móc ocenić, której położnej na oddziale można ufać, a od której lepiej trzymać się z daleka.   

Dzięki ogólnej wiedzy na temat produkcji mleka i jego właściwości łatwiej Ci będzie nabrać pewności siebie podczas karmienia (a jest to niezmiernie ważne) oraz puścić mimo uszu niewspierające komentarze czy nieprzydatne rady.

Gdzie zdobywać wiedzę?

Cóż, idealnie byłoby czerpać wiedzę z publikacji naukowych. Te jednak bywają trudne w odbiorze, czasem nie są łatwo dostępne. Jeśli jednak korzystamy z publikacji na portalach internetowych, blogach, warto sprawdzić, kim jest autor i na jakie źródła się powołuje.

Poniżej kilka źródeł, które są proste w odbiorze i zawierają aktualną wiedzę na temat mechanizmów karmienia piersią.

Zdecydowanie godną polecenia pozycją jest Po prostu piersią autorstwa Rapley Gill, Murkett Tracey. Są w niej zawarte właściwie wszystkie najważniejsze informacje potrzebne na początku karmienia piersią oraz porady respektujące potrzeby maleństwa i wspierające laktacje.

Prawdziwą kopalnią wiedzy jest blog hafija.pl prowadzony przez dyplomowaną promotorkę karmienia piersią. Tam możesz znaleźć naprawdę ogrom informacji oraz porad odnośnie do konkretnych problemów związanych z karmieniem.

Kolejnym ciekawym blogiem, pisanym przez promotorkę karmienia piersią i psycholożkę, jest wymagające.pl. Przede wszystkim polecam kurs online współprowadzony przez autorkę bloga. Co prawda kurs nie tyle dotyczy karmienia piersią, co łagodnego odstawienia, ale może się przydać (wcześniej lub później), zwłaszcza jeśli wasze dziecko okaże się wyjątkowo wymagającym ssakiem.

Wybór właściwej opieki medycznej

Znajomość podstawowych zagadnień z zakresu karmienia piersią pomoże wybrać położną i lekarzy, którzy będą wspierać cię w tym procesie, a unikać tych dotowanych przez producentów mleka modyfikowanego i ze zdezaktualizowaną wiedzą. Jeśli pojawią się jakieś problemy, wsparcie życzliwego fachowca może okazać się niezastąpione.

Przy wielu szpitalach działają poradnie laktacyjne, gdzie po wcześniejszym umówieniu się możesz uzyskać profesjonalną poradę w zakresie karmienia. Czasem podstawowe informacje można uzyskać również telefonicznie. Warto wcześniej sprawdzić, gdzie w Twojej okolicy znajduje się taka poradnia i przygotować sobie do niej numer.

Wsparcie w karmieniu piersią możesz uzyskać również na spotkaniach grup wsparcia. Sprawdź, czy takie spotkania odbywają się w Twojej okolicy.

Mleko ma moc!

Pamiętaj, że Twoje mleko ma wyjątkowe właściwości i jest najlepszym, co możesz dać swojemu dziecku.

Aktualne zapisy
Infantylne połykanie jako przyczyna wad wymowy Zabawy rozwijające sferę emocjonalną dziecka, cz. 2