Poświęć 15 min dziennie tylko dla dziecka!

Kasia Goch Kasia Goch

Poświęć 15 min dziennie tylko dla dziecka!

Czasy, w których żyjemy, nie do końca pozwalają nam się skupić na tym, co tak naprawdę ważne. Nie umiemy znaleźć czasu na odpoczynek i relaks, a co dopiero na chwilę oddechu spędzoną z dzieckiem, przy wspólnej zabawie czy na spacerze. Warto jednak tak ułożyć nasz plan dnia, aby znalazło się w nim choćby 15 minut, które spędzimy tylko z naszym dzieckiem, bez zbędnych rozpraszaczy.

Magia 15 minut

Mówi się, że tylko 15 minut dziennie wystarczy, aby znacznie umocniła się nasza relacja z dzieckiem. To naprawdę bardzo niewiele, a ma to kolosalny wpływ na rozwój maluszka w przyszłości. Pociecha czuje, że jest dla nas ważna, bo ten czas spędzamy tylko z nią, ma nas choć na chwilę na wyłączność. Nie musi to być czas spędzany na nauce nowych rzeczy. To naprawdę nie jest aż tak istotne dla maluszka – grunt, że może choć na chwilę wpuścić Cię do swojego świata – wykorzystaj ten czas wedle preferencji dziecka. Może lubi zabawę klockami? Spróbuj coś zbudować wspólnie ze swoją pociechą. Jeśli woli czytać, obejrzyjcie wspólnie książkę. A może wybierzcie się na wspólny spacer? Ważne, aby w tym czasie wejść do świata malca i być tylko dla niego. Nie mieszać zupy, nie rozwieszać prania. Być ze swoim dzieckiem. Wygospodarowanie tych 15 minut nie jest wbrew pozorom takie trudne.

Mamo, jestem tu

Czas spędzany z pociechą jest bezcenny również z innego powodu – pozwala nam poznać lepiej nasze dziecko, zobaczyć, czym tak naprawdę się interesuje, jaki ma charakter, czego się boi. Te kilkanaście minut to czas na zdobycie bezcennych informacji, które pomogą nam w przyszłości lepiej porozumieć się z dzieckiem. Jeśli z wiekiem nie będziemy zaniedbywać tradycji – 15 minut dziennie, zaprocentuje to tym, że wychowamy dorosłego człowieka, który również zechce poświęcić nam codziennie te kilkanaście minut. Wykorzysta je prawdopodobnie na telefon do nas tylko po to, żeby zapytać, co u nas. Może wpadnie do nas na herbatę…

Odłóż więc komórkę, książkę i laptop. Idź do swojego maluszka i zapytaj, co możesz wspólnie z nim zrobić, na co ma teraz ochotę. Sprawisz mu tym ogromną radość, ponieważ dziecko poczuje, że liczysz się z jego zdaniem. Uwierz, Ty również docenisz te wspólne chwile. Dzieci szybko rosną i tak naprawdę spędzimy na opiece nad nimi niezbyt wiele czasu. Jeśli więc już wiesz, jakie to ważne, zapewne łatwiej Ci będzie wygospodarować te 15 minut…

Życzymy mnóstwa radości ze spędzania wspólnie czasu!

Aktualne zapisy
Pierwszy telefon komórkowy dla dziecka – Zasady odpowiedzialności Przepraszam – czy to słowo ma moc, jeśli jesteśmy zmuszani do jego używania?