Porównania

maj 2015
Anna Szreder Anna Szreder

Porównania

Porównania

Pewien samuraj, dumny wojownik przyszedł pewnego dnia na spotkanie z Mistrzem Zen. Samuraj był bardzo sławny, ale patrząc na Mistrza nagle poczuł się gorszy. Powiedział do Mistrza:

- Dlaczego czuję się gorszy? Przed chwilą wszystko było w najlepszym porządku, a gdy tylko wszedłem tutaj, nagle poczułem się gorszy. Nigdy wcześniej tak się nie czułem, wiele razy oglądałem śmierć, ale nigdy nie czułem strachu. Dlaczego więc teraz jestem przestraszony?

Mistrz powiedział:

-Wyjdź na zewnątrz! - I dodał - Spójrz na te drzewa. To wielkie wyrastające do nieba i to małe obok niego. Obydwa rosną przed moim oknem od wielu lat i nigdy nie było z tym żadnych problemów. To mniejsze drzewo nigdy nie mówiło do dużego „Dlaczego czuję się gorszy przy tobie?”. To drzewo jest małe, a tamto drzewo jest wielkie – dlaczego nigdy nie usłyszałem słowa na ten temat?


Samuraj odpowiedział:

- Bo one się nie porównują.

Mistrz odrzekł

- Więc nie musisz mnie pytać. Sam znasz odpowiedz.


Porównywanie się do innych może zatruć nam życie i może zatruć życie naszych dzieci jeśli będziemy je porównywać do rówieśników czy rodzeństwa. Niektórzy mają błędne przekonanie, że aby odnieść sukces muszą być we wszystkim lepsi od innych. Muszą być najlepszymi rodzicami, a ich dzieci muszą najładniej rysować, najszybciej biegać i mieć najlepsze stopnie.

Kluczem do sukcesu jest jednak pewność siebie, którą może nam dać poznanie swoich mocnych i słabych stron oraz nieustanne doskonalenie się i praca nad sobą. Naucz swoje dzieci, że każdy jest inny. Jedni są kreatywnymi artystami inni wybitnymi sportowcami. Zachęcaj dzieci, by starały się poprawiać swoje własne wyniki i dążyły do samorozwoju, a nie porównywały się do innych. Wspieraj w pracy nad słabymi stronami i daj możliwość rozwoju w dziedzinie, w której są najlepsze.

Ty również nie porównuj się do innych rodziców. Okazuj miłość swoim dzieciom i staraj się być dla nich jak najlepszym rodzicem – takim jakim jesteś. Zaczynając od temperamentu i osobowości, a na potrzebach kończąc każdy z nas jest inny i każde dziecko jest inne. Dlatego różni są rodzice i ich metody. Żaden nie jest idealny, ale każdy, który się stara jest najlepszy.

Autor: Anna Szreder

Aktualne zapisy
10 zasad niezbędnych w procesie wychowawczym Złość