Owoce dla dziecka – kiedy, które i w jakiej ilości?

Angelika Konkol Angelika Konkol

Owoce dla dziecka – kiedy, które i w jakiej ilości?

Dziecko przez pierwsze trzy lata życia potrzebuje wszystkich niezbędnych składników mineralnych i witamin, ponieważ są one konieczne do prawidłowego wzrostu kości czy zębów. Należy przez ten czas podawać maluchowi wszystkie produkty, które znajdują się w piramidzie zdrowego żywienia. Jeśli teraz dziecko będzie niedożywione, ciężko będzie „naprawić” cały organizm od wewnątrz w późniejszym czasie. Przez pierwsze lata mały człowiek intensywnie się rozwija i rośnie. Najważniejsze w tym czasie składniki mineralne dla jedno-, dwu- i trzyletniego dziecka to: wapń, żelazo, jod, ale również witaminy, takie jak A, D oraz C.

Kiedy rozpoczynamy rozszerzanie diety niemowlaka, jako pierwsze powinniśmy podać maluchowi warzywa. Oczywiście ugotowane, nie surowe. Jarzyny podajemy w pierwszej kolejności, dlatego, że nie są słodkie. Człowiek rodzi się już ze zdolnością wyczuwania smaku słodkiego, więc jeśli zostaną sześciu czy siedmiomiesięcznemu dziecku podane najpierw owoce, może potem mieć problemy ze zjadaniem warzyw. Skutkuje to w późniejszym jego wieku nawet nadwagą.  

Niemniej jednak owoce w diecie dziecka są bardzo ważne. Dostarczają dużo wody, błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych. W ciągu dnia maluch powinien zjadać cztery porcje owoców, gdzie za jedną uważa się pół szklanki soku owocowego, pół banana, pół szklanki malin czy małą brzoskwinię. Nie należy przekraczać tej dawki, ponieważ owoce zawierają cukier prosty, który może skutkować próchnicą u dzieci, u których ząbki są już widoczne. Oprócz soków w diecie malucha powinna znajdować się woda.

Owoce w diecie niemowlaka powinniśmy podawać w całości lub kawałkach (jeśli stosujemy metodę BLW) lub pod postacią musów. Pamiętajmy, by stosować się do zasad bezpieczeństwa. Za pierwsze owoce w diecie niemowlaka uważa się każde owoce. Najlepiej podawać takie, które maja dużo witaminy C, jak np. cytrusy, truskawki czy kiwi, ponieważ w połączeniu z żelazem polepszają wchłanialność właśnie tego pierwiastka. Owoce, jak każdy pokarm, warto wprowadzać do diety pojedynczo i w małych ilościach, by w przypadku wystąpienia alergii szybko wykryć sprawcę.

Najlepszym pomysłem na drugie śniadanie i podwieczorek są właśnie owoce lub jakiś dodatek owocowy. Świetnie sprawdzi się kasza manna z musem owocowym czy twarożek z dodatkiem orzechów i owoców.

Podsumowując, owoce w diecie dziecka są bardzo ważne, jednakże jako pierwszy pokarm, poza mlekiem, dziecko powinno otrzymać warzywa, aby nie faworyzowało smaku słodkiego. Owoce są bogate w witaminę C oraz A, które w połączeniu z żelazem czy cynkiem powodują lepsze wchłanianie tych pierwiastków.  

Aktualne zapisy

Źródła:

Weker H. i wsp., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1–3 roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2013.

Słowo na „k” – koncentracja uwagi u dzieci. Czas na praktykę Jak wspierać rozwój mowy dziecka? Ćwicząc małe rączki i paluszki!