Olej kokosowy – czy rzeczywiście jest niezbędny?

Angelika Konkol Angelika Konkol

Olej kokosowy – czy rzeczywiście jest niezbędny?

Od jakiegoś czasu można zauważyć szum medialny wokół oleju kokosowego.  Rzekomo ma on właściwości odchudzające i to dlatego tak bardzo stał się popularny.

Zalety oleju kokosowego w diecie

Olej kokosowy składa się ze średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Organizm, żeby dobrze strawić ten rodzaj tłuszczu, musi rozbić jego kuleczki tak, aby powstał krótki łańcuch kwasów tłuszczowych. Żeby tak się stało, potrzebuje dużo więcej energii, dzięki czemu kalorie zostają spalane.  Jednakże spalane kalorie są tak niskiego rzędu , że nie ma to większego wpływu na sylwetkę.  I tutaj kończą się wszystkie walory tego oleju. 

Nasycone kwasy tłuszczowe nie są polecane!

Olej kokosowy składa się w większości z kwasów tłuszczowych nasyconych, które należy w diecie dorosłego, jak i dziecka ograniczać, ale nie wyeliminować.  Podaż na tego rodzaju tłuszcze nie powinna przekraczać dziesięciu procent zapotrzebowania energetycznego diety.  Dla przykładu: Dziecko, które dziennie zjada tysiąc trzysta kalorii,  może w ciągu dnia spożyć czternaście gramów tłuszczu nasyconego (trochę ponad  łyżkę oleju kokosowego). Oznacza to, że dziecko nie powinno zjeść już w ciągu dnia kanapki posmarowanej masłem, ponieważ dzienne zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe nasycone zaspokojone zostało przez łyżkę oleju kokosowego.  

Tłuszcze nasycone są tylko i wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego, np. masło, mięso. W tłuszczach pochodzenia roślinnego tych tłuszczów nie ma, choć wyjątek stanowi właśnie olej kokosowy. U dzieci należy wyeliminować ten rodzaj oleju, ponieważ dziennie zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe nasycone pochodzi  z masła czy mięsa.

Reasumując, olej kokosowy stał się hitem ostatnich lat. Niepotrzebnie. Nie wpływa on na organizm ludzki prozdrowotnie. Jak najbardziej można go wykorzystywać w kuchni do smażenia, ponieważ ma wysoką temperaturę dymienia. Dużo lepiej będzie zamienić olej kokosowy na rzecz masła czy olejów roślinnych, takich jak olej rzepakowy czy lniany. To właśnie te oleje mają NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają działanie prozdrowotne.  Są tańszymi olejami w porównaniu do kokosowego. 

Aktualne zapisy
Jak ćwiczyć słuch fonematyczny w domu? Ratunku, moje dziecko nie potrafi przegrywać! Ciąg dalszy nauki radzenia sobie z niepowodzeniami