Najszczęśliwsze dzieci świata – Hygge w wychowaniu

Kasia Goch Kasia Goch

Najszczęśliwsze dzieci świata – Hygge w wychowaniu

Duńczycy uznawani są za najszczęśliwszych ludzi na świecie. Wbrew pozorom nie wiąże się to z posiadaniem tajemnej wiedzy, a raczej wynika z umiejętności dostrzegania piękna i radości w pozornie zwykłych rzeczach, takich jak kubek gorącej herbaty zimą podczas oglądania ulubionego filmu. Te, wydawałoby się niezwykłe rytuały, noszą swoją nazwę – Hygge. Przyjrzymy się dziś sposobom wychowywania dzieci w myśl reguł duńskiej szczęśliwości.

Po prostu bycie razem

Istota Hygge tkwi w odczuwaniu codziennych momentów w sposób głęboki, dostrzegając ich magię. Tuląc się przy kominku do ukochanej osoby, podczas gdy na zewnątrz panuje mroźny wieczór, doświadczamy stanu błogości – radości, że możemy być tu i teraz, w tak przyjemnej sytuacji. Duńczycy skupiają się na relacjach – i to właśnie wpajają dzieciom od najmłodszych lat. Rzadkim sposobem spędzania rodzinnego czasu jest znany nam rajd po centrach handlowych. W Danii wolne dni spędza się np. na wspólnych spacerach lub w zaciszu domowym, np. grając w gry planszowe. Hygge to również bliskość i zaufanie. Rodzice mogą rozmawiać z dziećmi o wszystkim. Bez zbędnego patosu, z kubkiem kakao w ręku można oswajać najtrudniejsze tematy.

Mój dom, moja twierdza

Duńczycy przywiązują dużą uwagę do wystroju wnętrz. Mają one być przytulne i wypełnione miejscami, gdzie można przycupnąć z książką. Zamiast ostrego górnego oświetlenia wszędzie porozstawiane są lampy lub świece, które tworzą w duńskich domach niepowtarzalny nastrój. Dla niemowlaków to bardzo sprzyjające otoczenie – wszędzie pełno miękkich poduszek, przygaszone światło i domownicy, którzy szukają okazji, aby pobyć razem w domowym zaciszu. To właśnie tworzy niepowtarzalną atmosferę, w której wychowywane są dzieci – dostrzegają one wartość w byciu razem.

Zanikający u nas zwyczaj wspólnego oglądania fotografii w Danii wciąż jest trendy i jest jednym z popularniejszych sposobów spędzania czasu z najbliższymi. Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie również są bardzo ważne. Gdyby przyrównać ideologię Hygge do naszego sposobu życia, można by powiedzieć, że to taki okres świąteczny. Tyle, że trwa on cały rok.

Warto zaczerpnąć od Duńczyków sposoby na spędzanie wolnego czasu – wyłączmy od czasu do czasu telefony, skupmy się na tym, co mamy sobie nawzajem do przekazania. Dzieci często mają nam mnóstwo do opowiedzenia, tyle tylko, że w naszym coraz bardziej zabieganym świecie nie zawsze mamy okazję, aby spokojnie porozmawiać. Spróbujmy poczuć Hygge. I spróbujmy pobyć razem.

Aktualne zapisy
Wygrany-przegrany? A może wygrany-wygrany? Wspomaganie dzieci w nauce rozwiązywania konfliktów Karmię, więc jestem