Jak nauczyć dziecko pić wodę?

Marianna Hall Marianna Hall

Jak nauczyć dziecko pić wodę?

Wyrobienie nawyku regularnego przyjmowania płynów jest częstym problemem u dzieci, szczególnie, kiedy obserwowana jest niechęć do picia wody. Niezmiernie ważnym aspektem jest rodzaj napojów wybieranych przez opiekunów i dzieci.  Rodzice często mają wiele pytań odnośnie rodzajów spożywanych płynów i pożywienia przeznaczonego dla swoich pociech. Jest to związane z silnym marketingiem wyrobów dedykowanych dla najmłodszych. Oczywistym wyborem powinna być woda, jednak w wielu wypadkach jest ona na liście produktów mało atrakcyjnych i nielubianych przez dzieci.  

Jak przekonać maluchy do picia wody i tym samym zrezygnowania ze spożywania soków i napojów?  Bardzo ważne jest, aby były od początku przyzwyczajane tylko i wyłącznie do picia wody. Jeśli dzieci są już trochę starsze, to warto, aby zrozumiały, jaka jest różnica pomiędzy spożywanymi płynami, a także, jaki wpływ na organizm ma woda oraz wszelkiego rodzaju napoje.

Niemowlęta karmione wyłącznie mlekiem matki nie muszą być dodatkowo dopajane. Wraz z rozszerzaniem diety należy podawać dziecku wodę w kubeczku. W późniejszym okresie ilość przyjmowanych płynów jest uzależniona od wieku, płci oraz aktywności fizycznej.  Dodatkowo, należy pamiętać, że w ciepłe i duszne dni należy zwiększyć podaż napojów. Kolejną sytuacją, kiedy szczególnie należy monitorować ilość przyjmowanych płynów, są stany chorobowe, w tym biegunki i wymioty. 

Soki, napoje i dosładzane herbaty dominują w diecie dzieci, natomiast woda niestety dalej stanowi okazjonalny dodatek.  Dlaczego powinna ona stanowić fundament w żywieniu, zarówno u dzieci jak i dorosłych?  Po pierwsze, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jest nie tylko nośnikiem składników odżywczych i mineralnych, ale także wpływa między innymi na prawidłowe wyrównanie gospodarki elektrolitowej, reguluje temperaturę ciała, a także uczestniczy w filtracji i detoksykacji organizmu.  Woda jest pozbawiona wartości energetycznej, sztucznych barwników i konserwantów.  Jako że nie zawiera cukru ani substancji słodzących, bardzo dobrze gasi pragnienie i prawidłowo nawadnia organizm.

Wyrobienie prawidłowego nawyku picia wody nie jest łatwe, w szczególności, gdy zdążymy przyzwyczaić dziecko do konsumpcji soków i napojów, które przez swój słodki smak są znacznie bardziej atrakcyjne dla malucha. Dodatkowo, zastępowanie porcji owoców sokami również nie jest wskazane ze względu na wysoką zawartość fruktozy (cukru) w składzie oraz znikomą ilością błonnika, którego rolą jest spowolnienie wchłaniania cukru w jelitach.

Dobrą metodą na zachęcenie dziecka do picia wody jest stosowanie dodatków, takich jak: sok ze świeżo wyciśniętej cytryny, grejpfruta czy też pomarańczy, plasterki jabłka, truskawek albo arbuza, listki mięty, a nawet plasterki ogórka szklarniowego. Jeśli dziecko jest bardzo niechętne do picia wody – co jest wynikiem przyzwyczajenia do słodkiego smaku – to można początkowo stosować świeżo wyciskane soki warzywne lub owocowe. Stopniowo należy rozcieńczać je wodą, aż do momentu, kiedy proporcja wody do soku będzie znacznie korzystniejsza. Absolutnie nie należy podawać dzieciom nektarów, napojów gazowanych ani typu light lub 0%. Smakowe koktajle mleczne również powinny być ograniczone, a najlepiej w pełni zastąpione produktami nieprzetworzonymi. Nie należy łączyć też emocji z wyborem napojów – soki na pewno nie powinny być nagrodą, a ich brak – karą za złe zachowanie.

Kolorowe kubeczki, szklanki z nalepkami albo innymi malunkami mogą pozytywnie zachęcić malucha do sięgania po wodę z tak atrakcyjnego naczynia. Jednak to przeprowadzana edukacja, np. w formie zabawy, może okazać się kluczowa. Dziecko powinno być świadome korzyści płynących ze spożywania wody oraz negatywnych skutków związanych ze spożywaniem słodkich napojów.

Im szybciej nauczymy dziecko prawidłowego mechanizmu picia wody, tym większe prawdopodobieństwo, że w okresie dojrzewania bądź w wieku dorosłym nie będzie musiało zmagać się z trudnościami związanymi z odstawieniem słodkich napojów. Należy tym samym pamiętać, że to rodzice i opiekunowie powinni być wzorcem do naśladowania i również w ich przypadku woda powinna być wyborem numer jeden.

Aktualne zapisy
Ma dwa latka i jeszcze nie mówi Jak radzić sobie w szkole z dzieckiem z ADHD?