Jak być dobrą babcią/ dobrym dziadkiem?

Anna Szreder Anna Szreder

Jak być dobrą babcią/ dobrym dziadkiem?

W dobie Internetu, tabletów, smartfonów trudno być atrakcyjną babcią/ ciekawym dziadkiem dla wnuka. Jeszcze trudniej dopasować się do wymagań młodych rodziców i nadążyć za obecnie modnymi sposobami wychowania i zalecaniami… dieta bezglutenowa?! Rozszerzanie diety po 6 miesiącu życia?! Nie podawanie cukru czy soli dzieciom?! Jak w tym wszystkim się odnaleźć i być dobrą babcią lub dobrym dziadkiem?

Czas to najpiękniejszy prezent

Na każdą okazję i bez okazji. Czas to coś najcenniejszego, co możesz podarować swoim wnukom. Według badań CEBOS (2011) „na poczucie więzi z dziadkami bardzo duży wpływ miała częstotliwość kontaktów z nimi. Niemal wszyscy ci, którzy często spotykali się ze swoimi dziadkami, określili te relacje jako bliskie. Natomiast wśród badanych bardzo rzadko widujących swoich dziadków ponad połowa (56%) stwierdziła, że nie byli sobie bliscy.”

Zacznij budować wieź jak najszybciej

Wspólne spędzanie czasu warto zacząć jak najwcześniej. Pamiętaj, że dla niemowlaka najważniejsza jest mama i nie staraj się jej zastąpić, ale też nie rezygnuj z poznawania niemowlęcia. Jeśli niemowlę trzyma się maminej spódnicy, nie odbieraj tego osobiście ani nie odciągaj go od mamy na siłę. W takiej sytuacji spędźcie razem trochę czasu we trójkę. Maluszek powoli przyzwyczai się do Ciebie. Pamiętaj, że takie małe dziecko lepiej odwiedzać często, a na krócej niż raz na miesiąc spędzić z nim cały dzień.

Jeżeli myślisz, że małe dziecko nie jest jeszcze dla Ciebie partnerem do wspólnego spędzania czasu i wolisz poczekać aż trochę podrośnie i będzie gotowe na rowerek, wspólne pieczenie ciastek czy wędkowanie, to może się okazać, że gdy Twój wnuk/ Twoja wnuczka podrośnie zamiast Twojego towarzystwa wybiorą kolegów lub tablet.

Jeżeli masz już kilkuletnie wnuki, a do tej pory nie spędzałeś/łaś z nimi dużo czasu, postaraj się to stopniowo zmieniać. Prawdopodobnie będziesz musiał/a się teraz więcej „nagimnastykować”, by przyciągnąć ich uwagę, ale oczywiście nigdy nie jest za późno!

Jak wygrać z tabletem?

Często dziadkowie myślą, że by przyciągnąć uwagę wnucząt muszą kupować im drogie prezenty, interaktywne zabawki i w ogóle stawać na głowie. Nic bardziej mylnego. Czas, uwaga i trochę kreatywności -  to wszystko, czego Twoje wnuki potrzebują.

Rodzice zwykle są zabiegani, Ty jako babcia czy dziadek możesz maluchom poświęcić więcej czasu i całą swoją uwagę. Słuchaj o czym opowiadają, interesuj się ich radościami i smutkami, postaraj się wejść w ich świat. Naucz ich tego, na co rodzice nie mają czasu. Daj im również szansę wejść w Twój świat. Pokaż stare zdjęcia, opowiadaj historię rodziny, zaangażuj w swoją pasję. Świetnym pomysłem jest również tworzenie Waszych własnych rytuałów np. ja pamiętam, że gdy mój dziadek odbierał mnie z przedszkola zawsze szliśmy do cukierni po „ciepłego loda” i na spacer; gdy nocowałam u dziadków zawsze wieczorem graliśmy w państwa i miasta.

Czy trzeba stawać na rzęsach, żeby wygrać z tabletem? Nie. Trzeba od najmłodszych lat przyzwyczajać dziecko do spędzania czasu w inny sposób.

Starość nie radość…

…młodość nie wieczność. Wiadomo. Staraj się jednak nie obciążać wnucząt swoimi zmartwieniami. Dzieci a nawet nastolatkowie są na takim etapie rozwoju, że zupełnie nie pojmują martwienia się o wiele spraw, a narzekania na choroby po prostu ich nudzą.  Bądź zatem pogodną babcią/ pogodnym dziadkiem.

Zabiegaj o relacje

Przed Świętami Bożego Narodzenia pojawiła się bardzo wzruszająca reklama portalu Allegro (KLIK). Pokazuje ona jak dziadek wkłada wiele wysiłku w to, by nauczyć się angielskiego dla swojej wnuczki. A przecież mógłby oczekiwać, że ojciec dziewczynki nauczy ją polskiego. Pamiętaj, że ciężar utrzymania relacji zależy od Ciebie. Nie szukaj wymówek, nie oczekuj, że małe dziecko zainicjuje kontakt z Tobą.

A co z rodzicami?

By budować silną wieź z wnukami warto mieć też dobre relacje ze swoimi dziećmi, a ich rodzicami. Jeżeli będziecie skłóceni z pewnością odbije się to na Twoich relacjach z wnukami. Uszanuj zasady, które panują w ich domu. Z jednej strony prawdą jest, że dziadkowie nie są od wychowywania, ale od rozpieszczania. Z drugiej pamiętaj, by nie niszczyć wysiłków rodziców, którym zasady potrzebną są do okiełznania swoich pociech.

Dbaj o siebie!

Dbaj o swoje zdrowie i sprawność fizyczną, byś mógł/mogła jak najdłużej cieszyć się rolą dziadka/ babci.

Autor: Anna Szreder

 

Źródła:

http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2012/K_008_12.PDF

Aktualne zapisy
Czy małoletni powinni brać udział w posiedzeniach jawnych? Wpływ bajek telewizyjnych na rozwój mowy dziecka