Czy dawać dzieciom słodycze? Przepisy na zdrowe słodkości

Aleksandra Kotlarz Aleksandra Kotlarz

Czy dawać dzieciom słodycze? Przepisy na zdrowe słodkości

Wiele rodziców niejednokrotnie zadaje sobie te pytania: Czy podawać swojemu dziecku słodycze? Jeśli tak to jakie wybierać?

Czym właściwie są słodycze?

Słodycze to różne rodzaje cukru, cukierków twardych i miękkich, pieczywo cukiernicze, różnego rodzaju czekolady, herbatniki, batoniki, ciasteczka jak również ciasta. Ilość sacharozy w cukrze i cukierkach twardych wynosi około 99%. W wyrobach cukierniczych oprócz dużej zawartości cukru znajduje się również duża ilość tłuszczu. 

Wartość energetyczna słodyczy jest wysoka - waha się od 400 do 600 kcal na 100g produktu. Ta grupa spożywcza dostarcza bardzo małych ilości witamin oraz minerałów w związku z czym wartość odżywcza tych produktów jest niska.

Zaleca się ograniczanie spożycia cukru i słodyczy w diecie najmłodszych.  Nadmiar cukru w codziennym jadłospisie może powodować nadmierną masę ciała naszej pociechy, próchnicę, problemy z pamięcią i koncentracją, może również zwiększyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 jak i chorób układu sercowo-naczyniowego. Nadmiar cukru skutkuje również wyrobieniem nieprawidłowych nawyków żywieniowych.

Ile słodkości dla dziecka?

Norma cukru w diecie to dla dzieci od 1 do 3 roku życia wynosi 20g, czyli 4 łyżeczki. Dla dzieci od 4 do 6 roku życia 30g, czyli 6 łyżeczek cukru. Dla zobrazowania 1 wafelek w czekoladzie (39g) zawiera 15g cukru (3 łyżeczki), czyli połowę normy dla przedszkolaka. Wg zaleceń WHO w diecie niemowląt należy unikać cukru. Korzystne dla rozwoju zdrowych nawyków żywieniowych dziecka jest, aby do 12 m.ż. w ogóle nie dosładzać potraw. Smak słodki niemowlęta poznają poprzez mleko matki/mleko modyfikowane oraz w posiłkach uzupełniających w formie owoców i słodszych warzyw (np. gotowana marchew, dynia).

Instytut Matki i Dziecka we współpracy z Fundacją Nutricia w 2011 roku przeprowadził badanie dotyczące oceny sposobu żywienia dzieci w Polsce. Niestety wyniki badań nie są optymistyczne. 80% dzieci w wieku 1-3 lat spożywa zbyt dużą ilość cukru w diecie. Problem ten nie znika u dzieci w wieku przedszkolnym. Większość tych dzieci codziennie spożywa słodycze. Dzieci często otrzymują słodycze zamiast posiłków głównych, skutkuje to niską wartością odżywczą całodziennego jadłospisu dziecka.

Czy należy całkowicie wyeliminować słodycze z diety dziecka?

Jedzenie daje dzieciom przyjemność. Można do diety dziecka wprowadzić słodkości, jako formę podwieczorku bądź drugiego śniadania. Należy jednak skupić się na formie podaży słodyczy. Różnego rodzaju słodkości szeroko oferowane przez producentów zawierają głównie zbyt duże ilości cukru i tłuszczu, jak również mają w sobie spore ilości barwników, aromatów, konserwantów. Warto zatem samemu przygotować domowe słodycze oraz włączyć w ich wykonywanie dzieci. Będzie to zarówno dobra forma zabawy z dzieckiem jak i pożywna przekąska dla całej rodziny.

Kilka pomysłów na zdrowe wersje słodyczy znajdują się poniżej. ;)

Ciasteczka kokosowe

Składniki:

- 2,5 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej

- 1 jajko

- ¾ szklanki wody

- 2 łyżki kakao niesłodzonego

- 70 dag wiórków kokosowych

- 4 łyżki miodu (*miód jest dozwolony dla dzieci powyżej 12 m.ż)

Sposób przyrządzenia:

Składniki dokładnie wymieszać. Ulepić z masy małe kuleczki. Piec w piekarniku przez ok. 25 minut (180 ◦C).

 

Kisiel malinowy

Składniki:

- 150ml gęstego soku z malin (najlepiej domowy)

- 2 łyżki mąki ziemniaczanej

- 1-2 łyżki cukru trzcinowego/syropu z daktyli (*opcjonalnie – jeśli sok zawiera dużą ilość cukru dodatkowo nie dosładzamy)

- 350 ml zimnej wody

Sposób przyrządzenia:

Sok łączymy z wodą, otrzymujemy 500ml kompotu. 400 ml mieszamy z cukrem i doprowadzamy do wrzenia w rondelku. W pozostałej części kompotu rozpuszczamy mąkę ziemniaczaną. Do gotującego się kompotu powoli wlewamy roztwór mąki, ciągle mieszając, uzyskując gęstą, gładką konsystencję. Kisiel podajemy w miseczkach.

 

Deser jaglany z mango

Składniki:

- 75g suchej kaszy jaglanej

- 350ml mleka 2%tł.

- 1 łyżeczka oleju rzepakowego

- 2 łyżki syropu klonowego

- 1 łyżeczka agaru

- 1 dojrzałe mango

- 1 łyżeczka pasty z wanilii

Sposób przygotowania:

Kaszę prażymy na suchej patelni na małym ogniu, mielimy na mąkę. 250 ml mleka podgrzewamy, dodajemy olej i mieszamy.  Do reszty zimnego mleka dodajemy zmieloną kaszę jaglaną, pastę waniliową, syrop klonowy oraz agar. Mieszamy wszystkie składniki. Do gorącego mleka wlewamy wcześniej przygotowany jaglany roztwór cały czas mieszając. Do minimum zmniejszamy ogień i gotujemy aż budyń zgęstnieje. Mango obieramy ze skórki, blend ujemy na mus. Ugotowany budyń przekładamy warstwami na przemian z musem owocowym.

Autor: Aleksandra Kotlarz

 

Aktualne zapisy

Źródła:

 

  1. Ciborowska H., Rudnicka A.: Dietetyka, Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, Warszawa 2014
  2. Jankowska K.: Mama alergika gotuje tradycyjnie, Wydawnictwo EDIPRESSE-KOLEKCJE Sp. Zoo, Warszawa 2014
  3. Kłosińska A.: Zdrowa kuchnia dla dzieci, Oficyna Wydawnicza Vocatio, Warszawa 2012
  4. Weker H. i wsp.: Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku 13-36 miesięcy w Polsce, Instytut Matki i Dziecka we współpracy z Fundacją NUTRICIA, 2011.
Czy na pewno chciałbyś być na moim miejscu? Postrzeganie osoby niepełnosprawnej w Polsce Starość (nie) radość