Bliskość dla dziecka, swoboda dla rodzica

styczeń 2017
Maria Nicpoń Maria Nicpoń

Bliskość dla dziecka, swoboda dla rodzica

Zamiast wózka

Noszenie dzieci w chuście (nosidle ergonomicznym) zaczyna być popularne. Oprócz tego, że jest modne, ma wiele zalet zarówno dla dziecka jak i dla rodzica. Jeśli chcemy nauczyć się nosić swoje dziecko wystarczy trochę samozaparcia. Pomimo, że na pierwszy rzut oka wiązanie wydaje się niezwykle trudne, odrobina wprawy wystarczy, by zawiązać niemowlę w kilka minut.

Wiązać można nauczyć się dzięki obejrzeniu filmów instruktażowych, instrukcji wiązań dołączonej do chusty lub dostępnej na stronie internetowej producentów chust. Dla nabrania większej wprawy i pewności warto spotkać się z doradcą noszenia w chuście.

Noszenie sprawia, że dziecko ma zaspokojoną ogromną potrzebę bliskości. Niemowlę, które przyzwyczaiło się przez 9 miesięcy życia łonowego do wyższej temperatury, huśtania, a pod koniec tego czasu również do znacznego ograniczenia ruchów prawdopodobnie szybko polubi taki rodzaj transportu, gdyż przypomni mu się czas, który spędził u mamy w brzuchu. Dlatego też warto zacząć wiązać malucha już w pierwszych dniach, życia gdy  tylko mama lub tata są na to gotowi.

Niezwykła  bliskość powoduje, że dziecko czuje się bezpieczne, otacza go to co już zna – ciepło, głos, bicie serca, oddech i delikatne kołysanie. Powoli zaczyna się adaptować do nowych warunków życia. Późniejsze przyzwyczajenie dziecka do chusty też jest możliwe -  zdarzają się dzieci, które pokochają ją od pierwszego wiązania, a innym trzeba będzie poświęcić więcej czasu i cierpliwości, ale warto.

Bliskość dla dziecka swoboda dla rodzica

Zalety chustonoszenia są liczne, przede wszystkim bezpieczeństwo, bliskość, wyjątkowa więź. Dzieci, dla których chusta jest codziennością, mniej płaczą, a swój czas poświęcają na poznawanie świata z perspektywy osoby dorosłej, uczestniczą w różnych czynnościach, poznają przedmioty, a tym samym zaczynają postrzegać siebie jako część tego świata.

Często wśród zalet noszenia w chuście podaje się lepszy rozwój emocjonalny, psychiczny oraz fizyczny. Tak wiele korzyści dziecko może osiągnąć dzięki temu, że spędzając czas z rodzicami jest cały czas stymulowane.

Są jeszcze dwie niezwykle istotne zalety chusty: po pierwsze, ze względu na masowany brzuszek rzadziej pojawiają się kolki, a po drugie dzięki odpowiedniemu ułożeniu nóżek prowadzimy profilaktyka dysplazji stawów biodrowych (w konkretnych rodzajach wiązań).

Podstawową zaś zaletą dla noszącego rodzica jest fakt, że czuje się pewniejszy, posiada sposób na ukojenie płaczu gdy nic innego nie działa. Matki i ojcowie noszący swoje dzieci szybciej reagują na potrzeby pociech i lepiej potrafią je rozpoznać. Ponadto chusta daje poczucie swobody, rodzic z dzieckiem jest w stanie wejść po schodach, iść do lasu, czy moczyć nogi w rzece, a także ugotować obiad czy posprzątać.

Odpowiednio dobrana i zawiązana chusta jest wygodna, przyciąga spojrzenia i komentarze, a sam atrybut jakim jest chusta może być miejscem zabawy, pikniku, rzeczą do transportu, a także ukojeniem dla maluszka. 

Znajdź najlepsze rozwiązanie dla siebie

Jest wiele rodzajów chust: elastyczne, kółkowe, pouch oraz tkane wiązane. Na rynku dostępne są również nosidła ergonomiczne, które są przeznaczone dla starszych dzieci. Zdecydowanie nie zaleca się używania nosideł sztywnych, tzw. wisiadełek w których dziecko nie ma odpowiednio ułożonego kręgosłupa.

Najczęściej spotykane chusty to chusty tkane, wiązane o splocie skośno-krzyżowym wykonane z bawełny lub bawełny z domieszkami. Chustę dobrze jest dobrać do pory roku i wagi dziecka.  Na pierwsze wiązania zaleca się chusty pasiaste o różnych kolorach krawędzi dla łatwiejszej nauki. Gdy nabierzemy wprawy możemy wybierać w rozmaitych wzorach, kolorach i rodzajach tkanin.

Chusta im dłużej użytkowana tym jest bardziej miękka, delikatna i lepiej się dociąga (mówi się, że jest wykochana).  Istnieje wiele możliwości wiązań takiej chusty: z maluszkiem na brzuchu, na plecach, a wtedy dziecko widzi to co rodzic, lub na biodrze. Chusty mają różne rozmiary, które pozwalają na wykonanie rozmaitych wiązań, a także na dopasowanie do figury noszącego. Należy pamiętać, że nie wiąże się dziecka „przodem do świata”.

Nosić  można już maluszki od urodzenia - zaleca się wtedy „kangurowanie” (noszenie dziecka skóra do skóry). Górną granicę wieku dziecka noszonego określa się raczej poprzez siłę rodzica i chęć dziecka do bycia noszonym.

Od wieku pociechy zależny jest również rodzaj wiązania. Podstawowe zasady, o których należy pamiętać to dobrze dociągnięta chusta, wtedy dziecko siedzi pewnie, nie ma luzów. Materiał chusty powinien dobrze otulać kręgosłup, nie powinno być na nim fałd. Nadmiar materiału wkłada się pod pupę na wysokość dołów podkolanowych. Kręgosłup powinien tworzyć literę C, a miednica być lekko podwinięta. Nóżki dziecka ułożone w pozycji tzw. żabki odwiedzione i zgięte, kolana powinny być na wysokości pępka. Rączki malucha ułożone blisko siebie w linii środkowej ciała. Starsze dzieci, które samodzielnie siedzą, mogą mieć ręce poza chustą. Dziecko w dobrze zawiązanej chuście siedzi wygodnie.

Czas w jakim możemy nosić dziecko nie jest określony, warto zwracać uwagę na jego potrzeby, głód, zmianę pieluszki, a jeśli dziecko jest większe zapewnić mu również ruch i zabawę. Wychodząc z dzieckiem w chuście należy pamiętać, że jest to dodatkowa warstwa ubrania i nie należy dziecka przegrzewać.

Na rynku dostępne są polary, kurtki do noszenia, panele które można dopiąć do swoich ubrać, a nawet specjalne czapki i buty dla „chuściochów”. Mało jest przeciwwskazań do noszenia dzieci w chuście, a jeśli u dziecka występują problemy zdrowotne  należy skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który doradzi jak nosić dziecko. Zazwyczaj jednak przy problemach zdrowotnych jest to dodatkowa polecana czynność mająca na celu poprawę funkcjonowania słabego organizmu.

Autor: Maria Nicpoń

Aktualne zapisy

Źródła:

  1. Sendor Magdalena [2008] Noś swoje dziecko, wyd. Harmonia, Gdańsk
  2. www.chustodzieciaki.pl
  3. www.osesek.pl/zdrowie-i-pielegnacja-dziecka/pielegnacja-dziecka/1090-zalety-chustonoszenia.html
  4. www.osesek.pl/zdrowie-i-pielegnacja-dziecka/zdrowie-dziecka/1104-chustonoszenie-a-zdrowie-dziecka.html
Starość (nie) radość Zdrowa dieta w ciąży
Podobne wpisy
Aktualne zapisy
Ostatnie wpisy