Co to jest BLW?

kwiecień 2017
Maria Nicpoń Maria Nicpoń

Co to jest BLW?

Pewne zwroty i skróty zaczynamy rozumieć dopiero wtedy, gdy znajdziemy się w konkretnej sytuacji lub mamy z czymś do czynienia. Wśród rodziców krąży bardzo wiele takich skrótów, które zwykłemu, szaremu człowiekowi mało co mówią. BLW to trzy litery, które oznaczają sposób wprowadzania pokarmów stałych do diety niemowlaka. BLW po polsku oznacza Bobas Lubi Wybór jednak skrót ten pochodzi z języka angielskiego Baby Led Weaning co należy rozumieć: prowadzone przez dziecko odstawienie od piersi. Sposób ten pozwala, by dziecko zadecydowało kiedy jest gotowe na rozszerzanie diety, a także by samodzielnie podejmowało decyzje co zje.

Kiedy zacząć?

W BLW jest kilka zasad, które są wyznacznikiem początków używania metody. Pierwszym i najważniejszym jest fakt, że dziecko umie samo usiąść. Kolejnym to, że wykazuje zainteresowanie jedzeniem dorosłych, wyciąga do niego rączki i widać, że chce spróbować. Przyjmuje się, że rozszerzanie diety tą metodą rozpoczyna się nie wcześniej niż po ukończeniu 6 miesiąca życia, co zgodne jest z wytycznymi WHO. Do ukończenia szóstego miesiąca życia niemowlaka najlepiej karmić tylko mlekiem (oczywiście mleko mamy jest dla niego najodpowiedniejsze).

Jak zacząć?

W metodzie tej kładzie się duży nacisk na wspólne jedzenie, a najlepiej jest jeśli cała rodzina spożywa posiłki wspólnie, by dziecko widziało zachowania dorosłych. Ważne jest również by dzieci jadły to samo co dorośli. Dzieci od samego początku dostają kawałki posiłków, a nie papki i kaszki. Istotne jest by maluchy otrzymywały takie kawałki jedzenia, z którymi same sobie poradzą. Początki posiłków to branie jedzenia do rączek, smakowanie – dziecko nie ma się najeść, a jedynie posmakować. Do roku głównym pokarmem dla niemowlaka ma być mleko (najlepiej mamy), a pokarmy stałe mają być dodatkiem, z którym maluch się zaznajamia.

Początkowo maluch dostaje słupki ugotowanych najlepiej na parze warzyw, oraz inne poręczne i stosunkowo miękkie kawałki jedzenia. Często mamy formują kuleczki, słupki. Nie ma żadnych wytycznych apropo kolejności wprowadzania pokarmów. Dobrze jest jednak pamiętać by obserwować swoją pociechę, jej reakcję na konkretne pokarmy. Istotnym jest również, by ograniczyć maleństwu ilość spożywanej soli i cukru. Zaleca się również popijanie wodą, a nie słodkimi sokami czy herbatami. Na początku przygody z BLW dobrze jest zaopatrzyć się w łatwy do umycia stolik dla dziecka z szerokim miejscem na położenie posiłku.

Jakie widzę zalety?

W mojej opinii najważniejszą zaletą tej metody jest fakt, że dziecko uczy się samodzielności, ma prawo wyboru tego co chce zjeść, a także samo podejmuje decyzję o zakończeniu posiłku. Dla rodziców jest to czas kiedy mogą w spokoju zjeść ciepłe jedzenie czy napić się kawy do śniadania. Kolejnym plusem jest fakt, że dzieci od początku karmione BLW chętniej jedzą, chętniej sięgają po różne posiłki, są ciekawe smaków i różnych konsystencji. Zdarza się, że moje dziecko odmówi zjedzenia obiadu, ale są też piękne chwile gdy pójdzie do kuchni i wygrzebie jabłko, które potem ze smakiem zjada.

Na co trzeba się przygotować?

Na bałagan w pierwszej kolejności – jedzenie będzie wszędzie. Początkowo na ziemi, ścianie, ubraniu, a najmniej w buzi, ale dziecko uczy się w ten sposób koordynacji. Samo karmi się przy pomocy rączek, później przychodzi pora na łyżeczkę czy widelec. Dzieci chętnie naśladują starszych i z zaangażowaniem trzymają w ręku widelec czy łyżeczkę. Próbują sięgać do buzi, nabierać, pierwsze próby zazwyczaj kończą się niepowodzeniem, jednak dzieci mają w sobie wielkie pokłady cierpliwości i dążą do realizacji podejmowanych wyzwań. Kolejna rzecz na którą należy się nastawić to niezrozumienie z otoczeniem. Babcie i dziadkowie ukochanych wnucząt, będą podtykać słodycze, czekolady, słodkie soki i herbaty bo lepsze. Będą prawdopodobnie też karmić maleństwa na siłę, namawiać do zjedzenia jeszcze kawałeczka, a także zachęcać mamy do gotowania pysznych „papkowych obiadków”, inne mamy będą nam zachwalać pokarmy słoiczkowe, będą nas zalewały morza reklam kaszek, papek i soków specjalnie dla dzieci stworzonych. Wiele razy będziemy się zastanawiać czy na pewno dobrze robimy stosując BLW.

O czym dobrze pamiętać?

Pamiętaj aby obserwować swoje dziecko, naucz się mu pomóc gdy się zadławi (wbrew pozorom dzieci karmione metodą BLW umieją ładnie odkaszlnąć i poradzić sobie z kawałkami jedzenia, które „wpadną nie w tą dziurkę”). Pozwalaj mu na samodzielność, niech samo wybiera i smakuje. Dziecko powinno mieć stały rytm dnia, również posiłki dobrze by było o konkretnych porach, podjadanie nie jest wskazane, szczególnie gdy chcielibyśmy by dziecko zjadło przygotowany przez nas obiad. Pamiętajmy również, że dzieci do ukończenia pierwszego roku życia przede wszystkim najadają się mlekiem i to powinno być ich główne pożywienie. Posiłki stałe wprowadza się do diety dla zapoznania ze smakiem, konsystencją oraz aby zaczął odpowiednio pracować układ pokarmowy.

Gdzie przeczytać więcej…

W Internecie można bardzo wiele przeczytać o metodzie BLW, znaleźć liczne przepisy, na zdrowe i pożywne posiłki dla całej rodziny. Polecam szczególnie dwie strony blwmama.pl oraz alaantkoweblw.pl, a także różne grupy na Facebooku, gdzie o tematyce BLW naprawdę można się dowiedzieć wielu ciekawostek. Dla tych, którzy są tradycjonalistami i zdecydowanie wolą wersje papierową tekstu polecam przede wszystkim książkę pt.: Bobas Lubi Wybór, a także Bobas Lubi Wybór książka kucharska. Obie zostały napisane przez Gill Rapley i Tracey Murkett.

Autor: Maria Nicpoń

 

Aktualne zapisy
Prawidłowe żywienie dzieci od 4. do 6. roku życia Odrobina historii i kilka przełomowych momentów w badaniach nad autyzmem dziecięcym
Podobne wpisy
Aktualne zapisy
Ostatnie wpisy