13 pomysłów na aktywne spędzanie czasu w domu z dziećmi

Anna Werno Anna Werno

13 pomysłów na aktywne spędzanie czasu w domu z dziećmi

Z powodu niekorzystnej wiosennej aury lub krótkich dni w okresie jesienno-zimowym, często zamykamy się z dziećmi w domu i rezygnujemy z aktywności fizycznej na rzecz oglądania TV i wylegiwania się na kanapie.

Pamiętajmy jednak, że bez względu na pogodę bardzo ważne jest, by zapewnić naszym dzieciom odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia. Czas drzemki jest istotną częścią doby dla każdego z nas, lecz aby sen był efektywny, nasze pociechy powinny spalić odpowiednią ilość energii w ciągu dnia. Dziecko, które otrzymuje właściwą dawkę ruchu, nie tylko lepiej śpi, ale także poprawia swoje umiejętności poznawcze i społeczne. Ćwiczenia fizyczne działają nie tylko na ciało, ale także na umysł (m.in. oddziałują na rozwój emocjonalny).

Dziś, gdy tablety i telefony kuszą nasze pociechy do leżenia na kanapie i grania w gry, jeszcze ważniejsze staje się zachęcanie ich do aktywnego spędzania czasu w domu (dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują 180 minut aktywności fizycznej każdego dnia, natomiast dzieci w wieku od 5 do 17 lat potrzebują około 60 minut łagodnych lub umiarkowanych ćwiczeń).

Chcielibyśmy, zatem zaproponować naszym czytelnikom, a w szczególności ich dzieciom 13 propozycji na aktywne spędzanie czasu w domu.

1. Balonowa siatkówka

Z kawałka włóczki stwórz prowizoryczną siatkę i zaczep między krzesłami. Teraz wystarczy napompować balon, poćwiczyć serwis, zagrania do przeciwnika i zaczynamy mecz 😊. Aby urozmaicić zabawę możemy wprowadzić dodatkowe konkurencje: odbijanie balona nogą, głową itp.

2. Taniec zamrażaniec

Jest to świetna zabawa dla dzieci w każdym wieku. Zasady podobne są do gry: Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy, z tą różnicą, że wszystko podporządkowane jest tu DJ-owi i muzyce. Niemal każde dziecko lubi poruszać się w rytm ulubionych utworów muzycznych. Dlatego, aby podszkolić lub odświeżyć ich umiejętności taneczne i słuchowe, warto spróbować mroźnego tańca: dopóki muzyka gra, wszyscy tańczą, gdy osoba wybrana jako DJ zatrzyma muzykę, wszyscy zastygają bez ruchu w miejscu.

3. Nauka kroków

Dzięki łatwemu dostępowi do internetu bez problemów możemy znaleźć teraz intersujące nas filmiki w sieci. Dobrym pomysłem jest odszukanie takich, które nauczą nasze dzieci nowych kroków tanecznych, a nawet całych choreografii. Przykładem mogą tu być filmiki na You Tube, dzięki którym dziecko pozna takie kroki jak: Moon Walk, czy Gangnam Style. Możliwości jest tak naprawdę bez liku…..

4. Piłka nożna

Nie potrzebujesz dużego ogrodu, aby zorganizować rozgrywki piłki nożnej. Wystarczy wytyczyć małe boisko w pokoju, ustawić bramki i podzielić nasze pociechy na drużyny. Pamiętajmy, by do tej zabawy dzieci używały małej, miękkiej piłki (wówczas ochronimy wartościowe przedmioty w pomieszczeniu). Nawet w domu gra w piłkę jest możliwa😊.

5. Krab

Kiedy pogoda nie sprzyja wychodzeniu na zewnątrz - zaproponuj swoi pociechom naśladowanie ruchów kraba. Na początek naucz swoje dzieci jak porusza się krab: kładziemy dłonie i stopy na ziemi z brzuchem skierowanym w stronę sufitu. W tej pozycji można bawić się w gry które ćwiczą równowagę (utrzymywanie różnych przedmiotów na brzuchu – wygrywa osoba, która najdłużej utrzyma przedmiot, np. książkę), albo też w gry zręcznościowe (krabowe wyścigi, które pozwolą dzieciom spalić energię i uśmiać się do łez).

6. Aktywna Yenga

Na każdym klocku z gry Yenga rysujemy ołówkiem konkretne  ćwiczenia/pozycje, które dzieci będą w stanie wykonać. Następnie ustawiamy wieżę z klocków jak w tradycyjnej grze. Przy wyjmowaniu każdego klocka gracz musi wykonać narysowane na nim ćwiczenie/pozycję. Osoba, której ruch spowoduje upadek całej wierzy musi wykonać dodatkowe, trudniejsze ćwiczenie: pompki, czy deskę przez około 30 sekund.

7. Hula Hop

Hula hop jest świetną opcją na aktywność fizyczną w domu. Ćwiczenia z obręczą wpływają bardzo korzystnie na mięsnie całego ciała u naszych dzieci. Hula hop to nie tylko kręcenie obręczą wokół bioder, dobrym urozmaiceniem tej zabawy z jest jednoczesne chodzenie z nią do tyłu, kręcenie jej na ramionach czy nogach. Takie ćwiczenia na pewno usprawnią koordynację ruchową całego ciała i wzmocnią mięsnie naszych pociech.

8. Łowienie kulek

Przygotuj dwa większe pojemniki (np. pudełka od zabawek), jeden z nich napełnij wodą i wrzuć do niego kulki. Zadaniem dzieci będzie przenoszenie kulek za pomocą stóp do pustego pojemnika. Wygrywa osoba która najszybciej przeniesie wszystkie kulki. Jeśli nie chcesz mieć całej mokrej podłogi, podłóż pod pudełka ręczniki lub w ogóle pomiń element wody w zabawie.

9. Laserowy labirynt

Przy użyciu włóczki zamień np. swój przedpokój w  laserowy labirynt. Poprzyklejaj nitki w różnych kierunkach i na różnych wysokościach. Zadaniem dzieci będzie pokonanie labiryntu bez dotykania linii. Sprawdzi to motorykę oraz zwinność waszych pociech.

10. Tablica wyników

Zrób dzieciom zawody z różnych sprawności: skoki w dal, hula hop itp., a następnie zapisz ich wyniki na tablicy/kartce. Za każdym razem, gdy pogoda nie będzie sprzyjała wychodzeniu na zewnątrz, będziesz mogła wyjąć kartkę, by zachęcić dzieci do poprawiania wyników i bicia nowych rekordów.

11. Stacje aktywności

W pokoju zaznacz kilka pól, które będą oznaczały wybraną aktywność: pajace, deskę, przysiady. Każdy uczestnik zabawy musi przejść przez wszystkie pola i wykonać wskazane ćwiczenia. Aby urozmaicić zabawę można wykorzystać również stoper i zmieniać kolejność ćwiczeń.

12. Zakręcona skakanka

Ten zapomniany przedmiot pomoże rozkręcić niejedną zabawę dla dzieci (i to rozkręcić dosłownie). Wystarczy jeden koniec skakanki trzymać w ręku i obracać tak, by sznurek promieniście przesuwał się po podłodze. Zadaniem dzieci jest podskakiwanie w odpowiednim momencie, by nie nadepnąć skakanki i nie stanąć na jej drodze. Można również zorganizować indywidualne „skaczące zawody” z mierzeniem czasu i zapisywaniem wyników włącznie.  

13. Ćwiczenia z książka

Czytanie bajki na dobranoc, może stać się dobrym powodem do zabawy fizycznej. Wybierz książkę, w której często powtarza się wybrane słowo, np. Kapturek lub wilk w bajce „Czerwony Kapturek”. Dziecko musi dokładnie słuchać i za każdym razem, gdy padnie słowo klucz, wówczas wykonuje określone ćwiczenie (pajacyki, przysiady). Niektóre dzieci łatwiej zasypiają, gdy przed snem pozbędą się nadmiaru energii.

 

Mamy nadzieję, że wymienione wyżej pomysły urozmaicą Wasz czas spędzany w domu z dziećmi, a także zainspirują do wymyślania kolejnych aktywnych zabaw dla najmłodszych.

Aktualne zapisy

Źródła:

https://www.todaysparent.com/ways-to-keep-kids-active-indoors/

Rola konfliktów w okresie nastoletnim Jak wykorzystać popularne gry do nauki?
Aktualne zapisy
Ostatnie wpisy