Zabawy rozwijające sferę emocjonalną dziecka, cz. 2

Monika Ogrodnik Monika Ogrodnik

Zabawy rozwijające sferę emocjonalną dziecka, cz. 2

Zgodnie z obietnicą przygotowałam kolejną część artykułu dotyczącego zabaw rozwijających sferę emocjonalną dziecka.

Moją uwagę przykuła klasyczna już gra Jenga wykorzystana do kształtowania słownictwa związanego z emocjami. Na stronie The Chaos and the Clutter Sharla Kostelyk zaproponowała następujący sposób rozgrywki:

  • na klockach Jenga wypisujemy albo przyklejamy nazwy różnych emocji;
  • następnie rozmieszczamy je tak, jak w trakcie normalnej gry; możemy zdecydować się na układ, w którym większość nazw jest widoczna (dla dzieci mniej pewnych swoich umiejętności w identyfikowaniu odczuć) albo ukryta;
  • w pierwszym wariancie gracz ma za zadanie opisać emocję wypisaną na klocku, który wyjmuje z wieży;
  • w drugiej wersji gracz opisuje sytuację, w której zdarzyło mu się przeżyć daną emocję, może też opisać, jak sobie z nią poradził.

Wyżej wymieniona zabawa przy okazji kształtuje również umiejętności komunikacyjne, jest sposobnością, by rodzic swoim przykładem pokazał, jak mówić o uczuciach, oraz pozwala wyrażać emocje w mniej stresującej formie.

Dla dzieci lubiących działania plastyczne ciekawym rozwiązaniem będzie przygotowanie zmieniającej emocje ośmiorniczki. Osobiście zakochałam się w pomyśle z portalu Easy Peasy and Fun. Czego potrzebujemy?

  • dwóch białych kubków papierowych;
  • czarnego i kolorowego markera permanentnego;
  • nożyka do wycinania (oczywiście używa go osoba dorosła);
  • ołówka.

Na jednym z kubków rysujemy markerem zarys ośmiorniczki i wypełniamy ją wybranym kolorem. Następnie w okolicach głowy zwierzęcia dorosły wycina prostokątny otwór. Później do tak przygotowanego kubka wsadza się drugi, jeszcze niepomalowany. Odrysowuje się dookoła niego prostokąty. W tak przygotowanych polach umieszcza się twarze ośmiorniczki przedstawiające różne emocje, dodaje kolor i gotowe! Zmieniająca emocje ośmiorniczka może towarzyszyć nam w różnych zabawach (i jest naprawdę urocza).

Podobny w zamyśle do ośmiorniczki jest emocjonalny spinner zaprezentowany na blogu Meaningful Mama. Jego autorka, Jodi Durr, proponuje własnoręczne przygotowanie tej zabawki, która może posłużyć do różnych rozrywek rozwijających sferę emocjonalną dziecka.

Do wykonania spinnera przygotowujemy:

  • dwa papierowe talerze;
  • ołówek, kredki, markery;
  • cyrkiel do narysowania koła;
  • nożyk/nożyczki do wycięcia otworu lub dziurkacz z wybranym przez nas wzorem.

Następnie w jednym z talerzy wycinamy okrągły otwór. Przy jego pomocy na drugim talerzu odrysowujemy dookoła jego brzegu okręgi. Pierwszy talerz z jedną dziurą dziecko może udekorować w dowolny sposób, a na jego ramce umieszcza napis „Mój talerz emocji / Mój emocjonalny spinner”. Z kolei na drugim talerzu w przygotowanych okręgach maluch rysuje buźki z różnymi emocjami, dopasowując kolor do danego odczucia. Talerze łączy się pinezką w taki sposób, by się obracały.

Kolejnym pomysłem jest przygotowanie księgi uczuć. Co będzie potrzebne?

  • zdjęcia z gazet przedstawiające dzieci przeżywające różne emocje;
  • kartki papieru, z których złoży się księgę albo gotowy zeszyt z białymi kartkami;
  • nożyczki, klej, kredki i mazaki.

Nasze dziecko ma za zadanie najpierw nazwać emocje przedstawione na fotografiach. Można z nim przy okazji odegrać małą pantomimę, która uczy zwracać uwagę na mimikę twarzy – jak wygląda nasza buzia, gdy jesteśmy weseli, smutni, źli, przestraszeni itd. Następnie dziecko wycina i przykleja obrazki, opisuje je, po czym ozdabia w dowolny sposób księgę. Aby urozmaicić pracę, po każdej emocji można zostawić miejsce na plakaty przedstawiające rzeczy, sytuacje, ludzi, które wywołują u dziecka dane uczucia.

Mam nadzieję, że przykłady podanych przeze mnie zabaw zainspirują rodziców po pierwsze do rozwijania u dzieci umiejętności emocjonalnych, a po drugie do własnych poszukiwań w tym zakresie. Sama z chęcią wypróbuję na swoich zajęciach Jengę z emocjami – ciekawe, co na to uczniowie…

Aktualne zapisy

Źródła:

https://www.thechaosandtheclutter.com/archives/create-your-own-feelings-jenga-game

https://www.easypeasyandfun.com/paper-cup-octopus/

http://meaningfulmama.com/paper-plate-feeling-spinner.html

Skąd czerpać wiedzę o karmieniu piersią i dlaczego warto? Słodkości i witaminy w jednym – czy należy wierzyć w hasła reklamowe?